Thomas Cook’un iflas süreci nasıl işleyecek?

İflas açıklayan Thomas Cook İngiltere’yi bundan sonra nasıl bir süreç bekliyor. Bundan sonraki süreçte neler yaşanacak?

Tasfiye kararı alınan seyahat şirketi Thomas Cook’ta yüzde 8 pay ile en büyük ikinci hissedar konumundaki Neşet Koçkar, bundan sonra şirkette kayyım sürecinin başlayacağını, ardından şirket varlıklarının bir bütün olarak ya da parça parça satılarak borçların kapanması yoluna gidileceğini söyledi.

Türkiye’deki işletmelerin Thomas Cook kaynaklı riskini “birkaç 100 milyon pound” seviyesinde tahmin ettiğini belirten Koçkar, borç ödemesinde Türkiye’deki otellere sıra gelmesinin ise zor göründüğünü söyledi.

21 BİN ÇALIŞAN

Yılda 16 ülkede yaklaşık 19 milyon turistin seyahat etmesine aracılık eden, 2018 yılında cirosu 12 milyar dolara ulaşan Thomas Cook, doğrudan 21 bin insanı istihdam ediyordu. Çalışanların durumunun ne olacağı ise belirsiz…

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre şirketin, 2.1 milyar dolar borcu bulunuyor. Thomas Cook’un toplam 560 ofisi vardı.

Thomas Cook İkinci Dünya Savaşı’nın ardından iflasla karşı karşıya kaldığında 1948’de kamulaştırılmış, 1972’ye kadar bu statüsü devam etmişti.

Şirketin karşı karşıya olduğu devasa borca rağmen yöneticilere son beş yılda 20 milyon sterlin ikramiye ödemesi yapıldığı belirtiliyor.