Türkiye turizmine Hollywood dopingi

Türkiye Film Komisyonu Dernek Başkanı Sait Yardımcı

Hollywood’un film platolarını ve mekânları belirleyen karar verici konumundaki “Mekân Kâşifleri” ülkemizin doğal platolarını incelemeye geliyor.

Hollywood’un film platolarını ve mekânları belirleyen karar verici konumundaki “Mekân Kâşifleri” ülkemizin doğal platolarını incelemeye geliyor. Bu gezi, birçok filmin Türkiye’de çekilmesi anlamına geliyor. Film mekânlarının kısa sürede turizm merkezi haline geldiği gerçeği göz önüne alınınca da gelen kişilerin ülkemize turizmine Hollywood dopingi yapması bekleniyor.

PARAMOUNT, UNIVERSAL VE WARNER BROSS’UN TEMSİLCİLERİ GELİYOR

Paramount, Universal, Warner Bross gibi, dünya devi şirketlerin sinema filmi, reklam filmi ve belgesel çekimi gibi konulardaki mekânları belirleyen kişiler 10 gün süreyle Anadolu’yu tarayacak.

Türkiye Film Komisyonu Derneği Başkanı Sait Yardımcı’nın davetlisi olarak düzenlenen geziye, Los Angeles şehrinde merkezi bulunan Managers Guild International, (Uluslararası Mekân Yöneticileri) adlı kuruluşun Başkanı Mike Fantasi başkanlık yapıyor.

“BU GEZİ TÜRKİYE’NİN FİLM PLATOSU OLMA YOLUNDA BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

ABD’li heyeti ülkemize davet eden Başkan Sait Yardımcı, gezi ile ilgili söyle bilgi veriyor:

“Bu gezi, Türkiye’yi film platosu olarak dünya film endüstrisine tanıtmak açısından son derece önem taşıyor. Çünkü dünya çapında turizmi canlandırması ve en iyi tanıtım yollarından birisi de, film endüstrisidir. Uluslararası ün kazanmış birçok Hollywood filminin çekildiği mekânlar yıllar geçse bile unutulmaz. Bu mekânlar iyi bir turizm öğesi olarak turistleri cezbeder. Ülkemizde de yabancı turistleri cezbedecek tarihi, doğal ve kültürel değerler sayılamayacak kadar çok. Biz Film Komisyonu Derneği olarak bu mekânları yabancı film yapımcılarına aktarmak için çalışıyoruz.”

5 YILDA 1 MİLYAR DOLAR

Hollywood’tan gelecek olan heyette aralarında dünya devi film şirketlerinin yanı sıra HBO, Netflix ve Apple TV gibi kuruluşların da film lokasyonlarını belirleyen üst düzey direktörler de var” diyen Yardımcı “Bu gezide Hollywood karar vericileri ülkemizi daha yakından tanıyacak. Konuklar İstanbul, Çanakkale. Kuşadası, Pamukkale, Konya, Kapadokya ve Ankara’yı gezecek. Hollywood’tan gelen misafirler, ülkemizin güzelliklerini yerinde inceledikten sonra İstanbul’a dönecek. Burada Türk film sektörünün yetkilileri ile ikili görüşmeler yapacaklar. Ardından da Türkiye Film Komisyonu Derneği olarak düzenleyeceğimiz seminere katılacaklar. Seminer de Hollywood ile Yeşilçam arasındaki ilişkileri artırıcı görüşmeler olacak. Bu film platoların lokasyonlarına karar verenlerin tavsiyeleri üzerine ülkemizde yapılacak çekimlerden sayısında belirgin bir artış bekliyorum. Bana göre turizme büyük katkı sağlayacak bu gezi en iyimser bir yaklaşımla 5 yılda 1 milyar dolarlık bir döviz girdisi sağlanması içten bile değil” derken gelecek kişilerin ülkemiz tanıtımı için son derece önemli olduğunun da altını çiziyor.