THY 700 yeni kadın kabin memuru arıyor

Türk Hava Yolları (THY), İş-Kur İstanbul İl Müdürlüğü’nde imzalanan protokolle kadın kabin memuru alımı ilânını duyurdu.

Dünyanın en fazla ülkesine uçan havayolu şirketi olan THY’nin Genel Müdür Yardımcısı (İnsan Kaynakları) Abdulkerim Çay, söz konusu işbirliğiyle ilgili “Bugün burada imza altına aldığımız protokolle duyurduğumuz bayan kabin memuru alımı iş ilânımızla yolcumuza doğrudan dokunan yüzümüz olan kabin memuru arkadaşlarımızı giderek genişleyen ailemizin bir ferdi olmaya davet ediyor, başarı hikâyemizde katkı sahibi olmaya çağırıyoruz” dedi.

İşte THY’nin resmi kanallarında da duyurduğu iş ilânı doğrultusunda başvuru sahiplerinde aranılacak özellikler:

– Güler yüzlü,
– İletişim becerisi yüksek,
– Ekip çalışmasına yatkın,
– Dinamik bayan çalışma arkadaşları olarak yer veriliyor.

Aranılan genel koşullar:

– T.C. Vatandaşı olmak (Mavi kart sahibi olanlar başvuru yapabilir.)
– 01/01/1989 ile 31/12/1999 tarihleri arasında doğmuş olmak,
– En az lise mezunu olmak,
– İyi derecede İngilizce bilmek (İkinci yabancı dil tercih sebebidir.),
– Adli Sicil Kaydı ve/veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak,
– Daha önce Türk Hava Yolları veya diğer havacılık kuruluşlarındaki uçuş görevlerinden disiplinsizlik veya sağlık nedeniyle ayrılmış olmamak.

Tercih edilen sağlık ve fiziki koşullar:

– 160-180 cm. arası boya sahip olmak (Boy-kilo ölçümleri, THY A.O. veya THY A.O.’nun belirleyeceği kurum/kuruluş tarafından yapılmakta olup, bayrak taşıyıcı havayolu tarafından belirlenen oranlara uygun olmalıdır.)
– Türk Hava Yolları Kabin Memuru üniforması giyildiğinde, vücudunun görünecek yerlerinde dövme, piercing, yanık ve yara izi vb. bulunmamak,
– Sağlık durumu uçuşa elverişli olmak (seçme süreçlerinde başarılı olan adaylardan işe başlama aşamasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce (SHGM) yetkilendirilmiş Havacılık Tıp Merkezlerinden sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları istenecektir.)
– Türk Hava Yolları Sağlık Müdürlüğü işyeri hekimleri “İşe Giriş Muayenesi” sırasında (SHGM yetkili Havacılık Tıp Merkezinden verilmiş uçuşa uygun olduğuna dair rapor olsa bile) THY A.O. iç prosedürleri çerçevesinde ek tetkik ve muayene yaptırılmasını isteyebilir.
– Türk Hava Yolları, belirlemiş olduğu işe giriş sağlık kriterleri çerçevesinde (SHGM yetkili Havacılık Tıp Merkezinden verilmiş uçuşa uygun olduğuna dair rapor olsa bile) adayın işe başlatılıp başlatılmayacağına karar verme hakkına sahiptir. Aday işe başlatılmaması halinde herhangi bir hak iddiasında bulunamaz.

Başvuru Şekli ve İzlenecek Yol

– Yukarıdaki şartları taşıyan adayların, ilana internet ortamında, Türk Hava Yolları’nın resmi sitesi kariyer.thy.com üzerinden başvurmaları gerekmektedir. Yukarıdaki şartları taşımayanların ve internet başvurusu dışında herhangi bir şekilde başvuru yapanların başvurusu kabul edilmeyecektir.
– İlan kriterlerini sağlayan adaylar, online uygulama, test ve mülakat süreçlerine katılacaktır.
– Değerlendirme süreçlerinde yukarıdaki kriterlere uygun olmadığı belirlenen adaylar sürece devam edemeyecektir.
– Tüm süreç sonunda başarılı olan adaylara iş teklifi yapılacak olup, işe başlama belgeleri hazırlamaları istenecek ve adayın istenen belgeleri teslim etmesi, evrakının olumlu değerlendirilmesi ve sağlık raporunun onaylanması sonrası eğitime yönlendirileceklerdir.

Kabin Memuru Adayı Değerlendirme Süreçleri

– Online İngilizce ve Genel Yetenek Testleri (Varsa ek olarak 2.Yabancı Dil Testi)
– THY A.O. İngilizce Sınavı
– Mülakat Süreçleri

Evrak Kontrolü
İngilizce Mülakatı
Boy-Kilo Ölçümü
Dövme ve Yara izi Kontrolü
(Varsa) 2. Yabancı Dil Mülakatı
Kurul Mülakatı
Psikolog Görüşmesi
Grup Değerlendirme Çalışması
Sağlık Kontrolü (Uçuşa Elverişlilik)

Adayların Dikkatine

– THY A.O.’dan herhangi bir sebeple iş sözleşmesinin feshi yoluyla ilişiği kesilen,
– Daha önceki Kabin Memuru alım süreçlerimizde;
– Boy ölçümü aşamasında elenen,
– Herhangi bir aşamasında başvuru koşulları ile ilgili doğru beyanda bulunmadığı tespit edilen,
– Ortaklık ve Ortaklık personeline karşı sözlü ve yazılı olarak uygunsuz ifadeler içeren iletişim kurduğu tespit edilen, adaylar ilâna başvuru yapamayacaklardır.
– Kabin Memurluğu mesleği üniforma kullanmayı gerektiren bir meslek olup, Türk Hava Yolları’nda Kabin Ekibi üyesi olarak görev yapanlar, havayolu şirketinin halen uygulamada olan Kabin Ekibi Üniforma Kullanımı ve Temsil El Kitabı’nda yer alan düzenlemeler doğrultusunda görev yapmakla yükümlüdür.
– Türk Hava Yolları’nda görev yapan kabin memurlarının çalışma koşulları hakkında daha ayrıntılı bilgi için; https://careers.turkishairlines.com/kabin-ekibi