“Tunceli bölgesi için birer turizm ve kültür elçisi olacağız!”

TÜRSAB Boğaziçi BTK Başkanı Yüksel Türemez

Last Updated on 21 Ekim 2020 by Sahra Gülal

Malatya, Elazığ ve Tunceli’yi kapsayan bölgeye bir inceleme gezisi düzenleyen TÜRSAB Boğaziçi BTK Başkanı Yüksel Türemez; bölgenin turizmde yükselmesi için turizmciler olarak, bölgenin birer turizm ve kültür elçisi olacaklarını belirtti.

Gelişmekte olan destinasyonlar arasında birinci sıraya koyulan Elazığ-Tunceli bölgesine 3-6 Ekim tarihleri arasında Fırat Kalkınma Ajansı proje işbirliğiyle 22 turizm acente temsilcisinin olduğu bir inceleme gezisi düzenlendi.

Bölgenin artan turizm potansiyelini yerinde değerlendirerek gelecekte bölgede yapılması gerekenler konusunda görüş alışverişinde bulunan seyahat acenteleri, bölgenin sürdürülebilir bir turizm hareketiyle büyümesi konusunda görüş birliği sağladı.

TÜRSAB Boğaziçi BTK Başkanı Yüksel Türemez, düzenledikleri inceleme gezisinde bölgeyle ilgili amaçlarını, bölgenin avantajlarını, potansiyelini ve turizm tesisleri açısından alt yapı durumunu şöyle aktardı:

“Bölgeyi gelişmekte olan destinasyonlar arasında birinci sıraya koyduk”

“Fırat Kalkınma Ajansı ile görüşmelerimiz uzun zamandır devam ediyordu. Yoğun çalışma programımızdan dolayı 3-6 Ekim tarihleri arasına bir inceleme gezisi ayarlayabildik. Burası potansiyeli olan bir bölge. O yüzden bölgeye katkı sunmak amacıyla Türkiye Seyahat Acenteler Birliği (TÜRSAB) olarak Erasmus kapsamında Avrupa birliğine bir proje sunduk. Projede bizden girişime açık beş yeni destinasyon belirlememizi istediler. Biz de Necmettin Erbakan Üniversitesi ile yapmış olduğumuz proje kapsamında Malatya, Elazığ ve Tunceli’yi kapsayan Erzincan’ında dahil olduğu bölgeyi gelişmekte olan destinasyonlar arasında birinci sıraya koyduk. 5 destinasyon arasında şuan en öndeki destinasyon. Heyetimizde TÜRSAB komitelerinde görev alan, bu tarz inceleme gezilerinde bilgisi olan ve bölgeye katkı sağlayacak arkadaşlarımızla 22 acente ile birlikte bölgeyi ziyaret ettik.

“En büyük amacımız geceleme sayısını arttırmak ve 5 günlük turların yaygınlaşmasını sağlamak”

Öncelikle bölgeye baktığımızda güvenlik açısından son dönemlerde olumlu gelişmeler yaşandığını söyleyebilirim. Özellikle Tunceli bir cazibe alanı olmaya ve yüklü bir şekilde turist kitlesi tarafından ziyaret edilmeye başladı. Fırat Kalkınma Ajansı ile birlikte amacımız Tunceli’nin yanı sıra Elazığ ve Malatya’nın da bu kitleden yararlanması. Kültür turizmine sevdalı olan bu kitleyi diğer iki kente de yayarak geceleme sayısını daha çok arttırmak ve 5 günlük turların yaygınlaşmasını sağlamak en büyük amacımız.

“Kültür turizmine sevdalı turistleri çekeceğiz”

Elazığ ve Malatya konaklama tesisleri için müsait bir altyapıya sahip. İki kentte de havalimanı var. Tunceli’de şu anda otel kapasitesi az. Ama yeni yatırımlarla sayının bölgenin istediği ölçüde artacağını düşünüyoruz. Kitle turizminden ziyade butik anlamda diyebileceğimiz daha çok kültürle ilgilenen kitlenin buraya çekilmesi hedefleniyor.

Bölge yabancı turistlerinde ilgi gösterdiği bir destinasyon olma yolunda

Bölgenin kültürel anlamda sahip olduğu potansiyel buraya gelen kitleler tarafından oldukça ilgi görecektir. Şu anda belki büyük kentlerimizdeki kültürel turizm sevdalıları tarafından büyük bir talep görmekte ama yakın gelecekte yurt dışından yabancı turistlerinde ilgi gösterdiği bir destinasyon olma yolunda ilerleyecektir. Özellikle burada gezdiğimiz birçok yerin hikayesi var. Bu hikaye anlatımıyla yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekerek bir katkı sunması planlanıyor.

Bölgenin turizm ve kültür elçisi olacaklar

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ve ekibi sayesinde çok güzel yerleri görme fırsatı elde ettik. Bunun sonucunda arkadaşlarımızın her biri bölgenin birer turizm ve kültür elçisi olacağını belirttiler. Biz de 22 acenteci arkadaşım adına söz veriyoruz bölgeye çalışacağız.”