2020 için ilk iptaller İtalya’dan geldi

Tur Andiamo Yönetim Kurulu Başkanı Cem Polatoğlu katıldığı TTG Rimini Turizm Fuarı’nı değerlendirdiği bir yazı kaleme aldı. 

09-11 Ekim 2019 tarihleri arasında İtalya’nın Rimini şehrinde düzenlenen TTG Rimini Turizm Fuarı’na katılan Türk turizmcilerden Tur Andiamo Yönetim Kurulu Başkanı Cem Polatoğlu, fuardaki mutluluklarının iki gün sürdüğünü; ikinci günün akşam haberlerinde Suriye’ye girdiğimizi öğrenen İtalyan acentaların, fuarın son günü tüm rezervasyonları iptal ettiğini belirtti.

İşte Cem Polatoğlu’nun TTG Rimini Turizm Fuarı’na ilişkin değerlendirme notları:

—O— 

İTALYA İLE AŞK BİR BAŞKA BAHARA…

İşimiz turizm.

35 senedir İtalya ile yatar; İtalya ile kalkarız.

Kurduğumuz şirketlerin adı bile İtalyanca. İtalya’da okuduk, çalıştık. Bu işi de dillerini de orada, yerinde öğrendik. İtalya’dan turist getirir, İtalya’ya turist götürürüz.

Çok şükür kimselere muhtaç olmayacak kadar kazandık, çok daha iyisini memlekete kazandırdık. Ancak Apo’nun İtalya’ya sığındığı aylar hariç hiç bu kadar durgunluk yaşamadık.

Özünde iyi turistlerdir İtalyanlar. Deniz-kum-güneşe de gelir, kültür turlarına da, gastronomik tur da yapar, dağ-bayır alternatif tur da.

İyi yer içer, güzel alışveriş yapar, eğlenmeyi, dost edinmeyi sever, mütevazıdır, dırdırı yoktur, güler yüzlü ve tamahkârdır. 10 saat yürütürsün akşam yemeğinde iyi bir salata, iyi bir şaraba en iyi turcu sensindir.

AMA KÜSTÜLER.

Almanlarla, Fransızlarla, Yunanlılarla, İngilizlerle, Ruslarla, hatta bazı Arap ülkeleriyle restleştik ama İtalyanlarla ne bir kavga, ne dövüş ne de bir söz dalaşı oldu aramızda.

Avrupa’nın geneline posta koyarken içlerinden en alınganları İtalyanlar çıktı. Geri kalan hepsiyle barıştık, koklaştık, turistlerini tekrar kazandık. Hatta ülkemize gelen turistlerinin sayıları tüm zamanların rekorlarını kırdı. İtalyanlarda ise tık yok. Web sitelerine dahi Türkiye’yi koymuyorlar.

Bu yaz dönemi 3 – 5 İtalyan acentası Türkiye’yi sorup, Sultanahmet meydanında 1 – 2 İtalyan grup görünce THY ve seyahat acentaları olarak soluğu TTG Rimini Turizm Fuarı’nda aldık. Birinci gün muhteşem geçti. İkinci gün rezervasyonlar, rezervasyonlar, rezervasyonlar…

Geldik üçüncü güne…

48 saat sürdü mutluluğumuz. Akşam haberlerde Suriye’ye girdiğimizi öğrenen İtalyan acentalar, fuarın üçüncü ve son günü soluğu standımızda aldılar. Tüm rezervasyonlar iptal.

Ama biz haklıyız, ama onlar terörist, ama bu bir savaş değil operasyon, ama ama ama…

Nafile!

İtalyanlar ile aşkımız yine başka bahara kaldı.

Sevgilerimizle
Cem Polatoğlu