Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye hac ambargosu iddiası asılsız!

2023 Hac kayıtları

Last Updated on 22 Ekim 2019 by Turizm Günlüğü

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye 3 yıl boyunca hac ambargosu uygulayacağına ilişkin internette çıkan haberlerin gerçek dışı olduğunu belirten Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

14 Ekim tarihinde hem sosyal medyada hem de bazı basın-yayın mecralarında çıkan bu iddianın maksatlı olarak yapıldığını ifade eden Diyaeddin Şahin, “Suudi Arabistan’ın Türkiye’den hacı adaylarını 2020-2022 arası 3 yıllık süreçte kabul etmeyeceği” haberlerinin asılsız olduğunu ve bir gün dolaşıma sokulan bu haberin ertesi gün silindiğini vurguladı.

Sputnik’te yer alan habere göre Şahin, “Üzülerek görmekteyiz ki söz konusu yalan iddiayı birkaç basın ve yayın kuruluşu da doğrulatmayarak haber değeri görüp yayımlamıştır” diyerek şunları söyledi:

“Ancak Türkiye’den 3 yıl boyunca hacı adayı kabul edilmeyeceği yönünde Suudi Arabistan yönetiminin yaptığı herhangi bir açıklama yoktur. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın internet sitesinden de konu ile ilgili bir açıklama bulunmamaktadır. Suudi yönetiminin de resmi bir açıklaması mevcut değildir. HURSAD olarak söz konusu bu ve benzeri iddialarla ilgili gerek derneğimiz gerekse ilgili kurumların yapacağı açıklamalara önem verilmesi gerektiğini kamuoyuna duyurmayı zaruri buluyoruz.”