Contemporary Istanbul’un başkanı neden özür diledi?

Contemporary Istanbul’un (CI) yönetim kurulu başkanı Ali Güreli
Contemporary Istanbul’un (CI) yönetim kurulu başkanı Ali Güreli

Türkiye’nin en geniş kapsamlı uluslararası sanat fuarı Contemporary Istanbul’un (CI) yönetim kurulu başkanı Ali Güreli, kurumsal adresten sanat dünyasına gönderdiği mektubun yol açtığı ‘infial’ üzerine özür mektubu kaleme alarak ‘duygularına yenik düştüğünü’ öne sürdü.

Diken’den Aslı İzmirli‘nin haberine göre Güreli, 14 Ekim tarihli ilk mektubunda, medya mensubu, sanatçı ve koleksiyonerleri, Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili uluslararası medyada yer alan sahte haberlere inanmamaları için uyarıyordu. Mektup, ‘operasyon sebebiyle Türkiye ekonomisinin kötü etkilenmeyeceği, ekonomik göstergelerin sanat piyasasına olumlu yansımalarının olmasının beklediği’ görüşüyle sona erdiriliyordu.

‘Az kalsın kusacaktım‘

Mektuba sosyal medya üzerinden ilk tepki gösterenler arasında gazeteci ve eleştirmen Oliver Basciano vardı. Mektubu ‘delilik’ olarak nitelendiren Basciano, ironik bir dille önümüzdeki sene fuara uluslararası ziyaretçiler edinmede şans diledi.

Türkiye’de yaşayan ABD’li gazeteci Jennifer Hattam, mektubun ekran görüntüsünü, “Türkiye ne kadar politikleştirilmiş” sorusuyla paylaştı.

Online sanat dergisi Hyperallergic’in kurucusu ve yazı işleri müdürü Hrag Vartanian, Hattam’ın tweet’ine, “Aynı e-maili ben de aldım ve az kalsın kusacaktım” diye yanıt verdi

‘Erdoğan rejiminin basın bülteni gibi’

ABD’li yazar ve eleştirmen David Levi Strauss, mektubu ‘Erdoğan’ın rejiminin bir basın bülteni‘ne benzetti ve ekledi: “Devlet tarafından fonlanan birinin bu şekilde konuşması şaşırtıcı değil. Bu bir kara propaganda ise de tüm dünya bunu izliyor.”

The Art Newspaper’dan Anny Shaw, haberinde, Güreli’nin ‘harekatın Kürtlere yönelik değil, terörist gruplara yönelik’ olduğuna dair söyleminin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önceki cuma yaptığı açıklamaları andırdığına dikkat çekti.

Duygularına yenik düşmüş
Tepkiler üzerine Güreli, 18 Ekim’de yeni bir mektupla özür diledi.

Güreli, duygularına yenik düştüğünü ve attığı e-postanın hayatını adadığı misyona hizmet etmediğinin farkında olduğunu belirtti. CI yönetim kurulu başkanı, ‘yönetici görevini gözden geçireceğini’ de kaydetti.