Yeni sinema yönetmeliği yürürlüğe girdi

Seyahat filmleri
WİLD / YABAN | IMDb 7.2: Yaşadığı acı tecrübelerden sonra, yaralarını onarmak için sırt çantasını alıp yollara düşerek Amerika'nın en uzun, zorlu ve tehlikeli bölgelerinden biri olan Pasifik Crest Yolu'nda tek başına maceraya atılan bir kadının, doğa yürüyüşü sporuyla tanışarak iyileşmesini konu alıyor.

“Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte sinema sektörü için birçok önemli düzenleme yer alıyor.

BAKANLIĞIN DENETİMİ ARTIRILDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre; yapılan düzenleme ile sinema salonu işletmecilerinin sinema salonlarına, gösterilen filmlere ve sinema biletlerine ilişkin bilgileri Bakanlığa iletmeleri zorunlu hale getirildi. Bakanlık tarafından hazırlanan ve ülke genelinde satılan tüm bilet bilgilerinin eş zamanlı olarak toplandığı uygulama sektör paydaşlarının kullanımına açılacak.

Bakanlık; bu sayede bilgi paylaşımı hususunda şeffaflık sağlanırken paydaşların güvenilir bir ortamda faaliyetlerini sürdürmelerine katkı sağlanacağını, ayrıca elde edilen istatistiklerin sektörel raporlamalarda ve gelecek öngörülerinde kullanılacağını, sektörel planlamada önemli bir kaynak olacağını bildirdi.

REKLAM 10 FRAGMAN 3 DAKİKA 

Yönetmelikle sinemalarda reklam süreleri 10 dakika ile sınırlandırılıyor. Ayrıca sinema seyircisinin sinemaya gitme tercihlerini etkileyen ve filmlerin tanıtımına imkân sağlayan fragmanların film öncesinde en az 3 dakika gösterimi zorunlu hale getiriliyor.

İNDİRİM DEVAM EDECEK HALK GÜNÜ HAFTADA 2 GÜN OLACAK

Sinema salonu işletmecileri bilet ve diğer ürün fiyatlarında ayrı ayrı indirimler yapabilecek, ancak sinema bileti ile birlikte başka bir ürünü paket halinde satamayacak. Sinema salonu işletmecileri, filmin yapımcısı veya dağıtımcısı arasında yapılan sözleşmeler çerçevesinde “Belirli yaş ve üzeri bileti”, “Engelli bileti”, “Şehit yakını ve gazi bileti”, “Halk günü bileti”, “İnternet bileti”, “Kamu meslek grubu bileti”, “Öğrenci bileti” ve “Sabah seansı bileti” türlerinde indirim yapabilecek. Sinema seyircisinin büyük rağbet gösterdiği halk günü bundan böyle haftada 2 gün olarak uygulanabilecek.

5 AY GEÇMEDEN ÜCRETLİ, 6 AY GEÇMEDEN ÜCRETSİZ PLATFORMLARDA GÖSTERİLEMEYEK

Yönetmelikte “Sinema salonlarında ilk kez ticari dolaşıma girecek değerlendirme ve sınıflandırması yapılmış sinema filmleri, gösterime girdiği tarihten itibaren ücretli yayın yapılan kablo, uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda beş ay geçmeden, ücretsiz yayın yapılan uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda altı ay geçmeden ticari amaçla yayınlanamaz veya umuma iletilemez.” hükmüne yer verildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı sinema sektörünün korunması amacıyla yapılan düzenleme ile sinema filmlerinin gösterim tarihinden itibaren 5 ay geçmeden ücretli yayın yapan platformlarda, 6 ay geçmeden ücretsiz yayın yapan platformlardan gösterilemeyeceğini vurguladı.