Antalya Turizm Fuarı’nın ardından sektör temsilcilerinden değerlendirmeler…

Antalya’da 28 – 29 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenen Antalya Turizm Fuarı ziyaretçilerini ağırladı. 20 yıl sonra Antalya’da düzenlenen ilk turizm fuarı olan ATF kapsamında; turizm sektörünün önde gelen temsilcileri fuara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

20 yıl sonra Antalya’da düzenlenen ilk turizm fuarı olan Antalya, 28 – 29 Ekim tarihlerinde ziyaretçilerini ağırladı. Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen turizm fuarına uluslararası düzeyde ve Türkiye’de faaliyet gösteren tur operatörleri, seyahat acenteleri, oteller ve otel zincirlerinin yanı sıra seyahat teknolojilerinin ve turizm sektörü tedarikçileri yoğun ilgi gösterdi.

Antalya Turizm Fuarı kapsamında GM Turizm Kurucusu ve Antalya Turizm Fuarı’nın organizatörü Selçuk Meral, Twincities World Tourism Association (Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği) Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan ve Pinebay Holiday Resort Genel Müdürü Levent Suyolcuoğlu fuara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

SELÇUK MERAL: BU BİR BAŞLANGIÇ

GM Yönetim’in kurucusu Selçuk Meral, Antalya Turizm Fuarı’na ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

Antalya Turizm Fuarı’nın amacının insanları Akdeniz ve Antalya’da bir araya getirmek olduğunu kaydeden Antalya Turizm Fuarı organizatörü ve GM Yönetim’in kurucusu Selçuk Meral; “Türkiye’nin birçok noktasından gelen turizm profesyonelleri, paydaşları, iki gün boyunca Antalya’da bulundu. Sadece Türkiye’den değil aynı zamanda yurt dışından Rusya başta olmak üzere bine yakın seyahat acentesi temsilcisi fuarı ziyaret etti. Bunların arasında hemen hemen turizmin her alt dalında faaliyet gösteren seyahat acentesi var. Bu bir başlangıç” dedi.

“İLK SENE OLMASINA RAĞMEN ORTAYA ÇIKAN ENERJİ BİZE GÜÇ VERDİ”

Antalya Turizm Fuarı’nın, GM Yönetim’in gerçekleştirdiği ilk fuar organizasyonu olduğunu aktaran Meral; “Var olan turizm fuarlarının yanı sıra sektöre yeni bir soluğun, enerjinin ve yeni bir bakış açısının ihtiyaç olduğunu düşündük. Bugün, bu nedenle bir araya gelmeyi başardık. Fuara ilişkin herkes çok pozitif görüşlere sahip; herkes bu fuara çok olumlu bakıyor. Bizler Türkiye’deki ve Antalya’daki turizmciler olarak; dünyanın her yerinde yeni ortaklıklar kurmak, yeni pazarlama programlarında işbirlikleri kurmak için geziyoruz. Bu nedenle olayı farklı bir yönden ele almak istedik. Biz buradayız. Buraya gelip misafirimiz olun dedik. Diğer fuarlar mutlaka çok çok önemli. Ancak Antalya’daki bir fuarın diğer fuarlardan çok daha verimli olma ihtimali var ve yanılmadığımızı bugün gördüm. Çok verimli bir fuar programı oluştu. Bu, önümüzdeki senelerde de çok daha büyük bir platforma ve büyük bir temele yayılacak. Bunu hep beraber yaşayacağız. İlk sene olmasına rağmen ortaya çıkan enerji bize bu gücü veriyor” diye konuştu.

“ANTALYA TURİZM FUARI ATILMASI GEREKEN BİR ADIMDI”

Selçuk Meral, açıklamalarına şöyle devam etti: “Ortak akıl ile el ele verdiğinde Türk insanının başaramayacağı bir şey yok. Eksiklerimiz, planlama ve kolektif çalışmaya kapalı olmamız. Bunları da aşabiliyoruz. Birlikte çok güçlüyüz. Bunun için de Antalya Turizm Fuarı atılması gereken ilk adımdı. Biz de bunu attık.”


HÜSEYİN BARANER: ANTALYA’YA BÖYLE BİR FUAR GEREKLİYDİ

Almanya seyahat pazarına ilişkin önemli bir birikime sahip olan Hüseyin Baraner ise şu değerlendirmelerde bulundu:

İlki gerçekleşen Antalya Turizm Fuarı’nın stand tasarımı, katılım ve sunumlar açısından ele alındığında oldukça başarılı olduğuna işaret eden Twincities World Tourism Association (Dünya Kardeş Şehirler Turizm Derneği) Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, “Antalya’da böyle bir fuar gerekiyordu. İyi bir başlangıç yapıldı” dedi.

Kentin fuara özellikle üç açıdan ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Baraner; “Birincisi; Antalya gibi bu kadar farklı ürüne sahip olan bir destinasyonun; buradaki ürün çeşitliliğini dünyaya sunabilmek için bunu kendi evinde kendi fuarında sergileme mecburiyetinde. Bu fuar zaman içerisinde çok iyi bir fuara dönüşebilir. İnsanlar gelir, bölgenin hatta tüm Türkiye’nin çeşitli ürünlerinin yıllık anlaşmalarını burada yapabilir. Bunun doğal adresi burası. Çünkü ürünlerin yüzde 70’i burada…

“İŞİ MERKEZİNDE TANITMAK ÖNEMLİ”

İkincisi, Antalya dünyaya toplu olarak sezon sonunda bir mesaj vermek durumunda… Tabi şu an Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Valiliği devlet kuruluşlarının yanı sıra Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) gibi derneklerin de burada doğal olarak yer alması gerekir ki, Antalya’ya 180 ülkeden turist gönderen profesyonellere kurumsal bir mesaj vermeli. Yani Antalya’yı Londra’da, Almanya’da tanıtmakta önemli ama işi merkezinde de tanıtmak çok önemli.

“ANTALYA FUARCILIK İÇİN ÇOK UYGUN BİR KENT”

Üçüncüsü; turizm fuarı için Antalya çok uygun çünkü buraya uçmak çok kolay. Dünyanın her yerinden uçuş var. Ve havalimanından neredeyse buraya yürüyebilirsiniz. Sayısız otel var ve uygun fiyata araç kiralayabiliyorsunuz. Bu imkanı fuarcılıkta başka bir kent sunmuyor. Başka yere uçmak, araba kiralamak, otel, taksi gibi kalemler çok zor ve maliyetli. Burada katılımcı, izleyici ve hosted buyer açısından da maliyetler çok düşük. O anlamda da burası çok önemli” ifadelerini kullandı.

Baraner konuya ilişkin değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti: “Tabi diğer yandan dünyada ilk 5’e girmek isteyen bu kadar iddialı bir destinasyonun, Antalya’nın özellikle tüm gerçek yöneticilerinin ve üst seviye karar vericilerinin o an fuarda bulunması çok önemli. Bu fuar kapsamında çok sayıda büyük otelin genel müdürü buradaydı. Bunu başka fuarlarda göremiyorsunuz. Antalya gibi bir destinasyon ve böyle büyük bir kapasitesi olan bir yerin böyle büyük bir fuarının olması çok önemli. Ben, Antalya’ya bir turizm fuarı kazandırdığı için Selçuk Meral’i kutluyorum. İyi bir iş başardı ve sektör temsilcileri adına teşekkürlerimi sunuyorum”


FİGEN ERKAN: SEKTÖRÜN BU FUARA DESTEK OLMASI GEREKİYOR

Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan ise böyle bir fuarın ihtiyaç olduğunu belirterek; Antalya Turizm Fuarı’nın yaz sezonuna yönelik kontratların yapıldığı bir dönemde gerçekleşmesinin çok olumlu olduğuna işaret etti.

Figen Erkan; “iç pazar olarak baktığımızda İzmir ve diğer fuarlarda önemli. Ama bunlar artık iş başlamış belli bir yere gelmiş; ondan sonra oturulan bir araya gelinen fuarlardı. Bu işi başlatırken yani kontratlarımızın yapıldığı bir dönemde yapılması avantaj” dedi.

Erkan, açıklamasının devamında şunları kaydetti: “İyi organize olmuşlar. Stant, tasarım ve hizmetler oldukça başarılı. Bu, ilk kez düzenlenen fuar için hiç kolay değil. Bizim için de çok rahat bir hazırlık süreci oldu. Diğer fuarlarda kendi hazırlığımızı kendimiz yapıyoruz. Ama burada her şey hazır… Geliyoruz ve direkt işimize konsantre oluyoruz.”

SEKTÖRÜN DESTEĞİ ARTMALI

İlki gerçekleşen fuarın katılımının daha iyi olması gerektiğinin altını çizen Erken, “Sektörün biraz daha destek olması gerekiyor. Fuarın gerçekleşme tarihinin biraz öne alınması daha iyi olabilir. Ekimin ortalarında yapılmasının daha verimli olacağını düşünüyorum” diyerek şöyle devam etti:

“Fuar kesinlikle ilk olmasına rağmen çok başarılı. Bizim açımızdan da faydalı ve keyifli geçiyor. Bir araya gelip iş ve yeni senenin hedeflerini konuşabildiğimiz bir süreç oldu. Etkili ve faydalı oldu. Ve beklentimizi karşılıyor. Umarım seneye daha iyi olur.”


LEVENT SUYOLCUOĞLU: ANTALYA TURİZM FUARI ÖNEMLİ BİR SİNERJİ YARATTI

Pinebay Holiday Resort Genel Müdürü Levent Suyolcuoğlu ise, Antalya’da gerçekleşen bu fuardan çok memnun olduklarını belirterek; “Dünyanın her yerinde ve hatta İzmir, İstanbul, Ankara’da da turizm fuarları var. Ama Antalya’da, başkentinde böyle bir fuar yoktu. Bu fuara önemli bir katılım oldu ve bu fuar büyük bir sinerji yarattı. İlk olmasına rağmen hem stand hem de katılımcılar açısından çok çok iyi bir performans sergiledi. Biz de Pinebay Holiday Resort olarak çok verimli görüşmeler yaptık. Antalya’nın önde gelen tur operatörleri burada olduğu için hepsi ile görüşmeler gerçekleştirdik. İngiltere’deki Londra WTM Fuarı öncesinde ortaklaşa değerlendirmelerimiz açısından gayet iyi oldu” ifadelerini kullandı.

 

Antalya Turizm Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı

 

Antalya Turizm Fuarı’nda renkli kapanış

ATF 6 bin 700 turizm profesyonelini ağırladı