B2B platform TÜRSAB Rota Projesi hayata geçirildi

Last Updated on 31 Ekim 2019 by Turizm Günlüğü

TÜRSAB, turizm sektöründe büyük ses getirecek dev bir dijital hamleye imza atarak ‘TÜRSAB Rota’ projesini hayata geçirdi. Tamamen yerli ve milli ilkesiyle uygulamaya geçirilen proje, seyahat acentalarının kendi yörelerine özgün tur paketlerini yükleyebileceği ve B2B hizmet değişimi ve paylaşımı sağlayabileceği bir online platform olacak.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), üyesi bölge acentalarına büyük katkı sağlayacak proje, seyahat severlere TÜRSAB güvencesiyle güvenilir, uygun ve çok farklı tur paketleri sunulmasına aracılık edecek ve yepyeni imkanlar sunacak. İç turizm pazarını hareketlendirmek için ezberleri bozacak olan bu dev dijital proje, tek tuşla Türkiye genelinde binlerce acentaya ulaşmayı sağlayacak. Yani binlerce acenta, Türkiye’nin her bölgesinden birbirinden farklı binlerce tur paketini platform üzerinden paylaşmış olacak. Kayıt dışını bitireceğine inanılan bu projeyle çok kısa vadede ülke ekonomisine 5 milyar TL’nin üzerinde ek katkı sunulması hedefleniyor.

Acentalara eğitim verilecek

Aynı zamanda TÜRSAB Rota uygulamasıyla tüketiciye; şeffaf, adil, güvenli ve birçok yeni rotanın keşfedilebilmesi için olanak sağlanması hedefleniyor. Acentaların karşılıklı üye ilişkilerini güçlendirecek olan uygulama, aynı zamanda ürün çeşitliliğinin de artmasına vesile olacak. TÜRSAB Rota sistemine kolay giriş sağlamak amacıyla Türkiye geneline yayılan 36 TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu aracılığıyla TÜRSAB Akademi tarafından acentalara eğitim verilecek.

Temel amaç kâr amacı gütmeksizin katkı sağlamak

Turizmde kayıt dışı ekonomiyi bitirmesi hedeflenen bu dijital hamle; asli görevi kaçak acenta faaliyetlerine karşı mücadele ederek haksız rekabeti önlemek ve turizm sektörü ile seyahat acentalığı mesleğine kâr amacı gütmeksizin katkı sağlamak olan TÜRSAB tarafından tasarlandı. Sürdürülebilir turizm ekseninde, bölge esnafını güçlendirerek yerel kalkınmanın ve ekonominin canlanmasına katkı sağlamak da TÜRSAB Rota projesinin en temel amaçlarından biri olarak belirlendi.

Tek tıkla binlerce acentanın ürününe ulaşma imkanı

Son iki yılda birçok önemli projeyi hayata geçiren TÜRSAB, paket turlardan oluşan adeta bir pazar yeri kuracak ve “TÜRSAB Rota” projesi ile üyelerine büyük imkanlar sağlayacak. TÜRSAB üyesi acentalar, tek tıkla Türkiye’nin her tarafından binlerce acentanın sağladığı tur paketi seçeneklerine ulaşabilecek. Tüm acentalara açık olan bu sisteme giren acentalar, inanılmaz çeşitlilikteki tur paketi seçeneklerini bu platform üzerinden yerli müşterilerine sunabilecek.

Özellikle iç pazarda hareketlilik yaratmak ve üyelerine yeni iş alanları açmak için birçok çalışma yürüten TÜRSAB’ın geliştirdiği TÜRSAB Rota projesi, 23 Ekim 2019 tarihi itibariyle start aldı. Sektöre yeni bir soluk getirecek olan ve “Turizmin Yeni Rotası” sloganıyla hayata geçirilen projenin basın lansmanı ise bugün Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: İç turizm açısından çok önemli bir proje

TÜRSAB Rota tanıtım toplantısında bir konuşma gerçekleştiren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, hayata geçirdikleri projenin iç turizm dinamiklerini canlandıracak çok önemli bir adım olduğunu vurguladı. Bağlıkaya konuşmasında şunları ifade etti:

Milli ve yerel anlayış ilkesi

“Üyelerimizin ve sektör paydaşlarının gelişimine yönelik olarak yoğun çabalar sonucunda hazırlanan projelerimizi bir bir gerçekleştiriyoruz. TÜRSAB rota projesi ile sektörümüzün uzun yıllardır hayalini kurduğu ve iç turizm açısından son derece önemli olan bu dijital portalın temellerini sizlerle birlikte atmaktan büyük mutluluk duyuyorum. TÜRSAB ailesinin uzun çalışması sonucu milli ve yerel anlayış ilkesiyle ortaya çıkan ve bizler açısından büyük heyecan uyandıran TÜRSAB rota projesi ile değişen ve gelişen dünyada ülkemizin ve sektörümüzün menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi hedefledik.

İş birliği olanakları artacak ve yeni turizm rotaları sunacak

Turizmin 12 aya ve ülke geneline yayılması için gösterdiğimiz çalışmaların bir neticesi olarak ortaya çıkan bu proje hem üyemiz seyahat acentalarının kendi aralarındaki iş birliği olanaklarını arttıracak hem de tüketicilere acentalarımızın programları aracılığıyla yepyeni turizm rotaları sunacak.

Ülke ekonomisine 5 milyar TL’nin üzerinde ek katkı

TÜRSAB rota uygulamasında, yerel ve kültürel değerlerimize, doğal güzelliklerimize vurgu yaparak, acentalarımızı her bütçeye uygun farklı turizm ürünlerini sunmaları noktasında buluşturmayı hedefliyoruz. TÜRSAB rota projesi, bir yandan vatandaşlarımızın seyahatlerini acentalar aracılığı ile gerçekleştirmesini teşvik ederken diğer yandan esnafımızın canlanmasına ve bölgesel iş hacminin artmasına destek olarak ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyor. Kayıt dışını bitireceğine inandığımız bu projeyle en kısa vadede 5 yıl içerisinde ülke ekonomisine 5 milyar TL’nin üzerinde ek katkı sunmayı hedefliyoruz.

Acentalara büyük kolaylık

Tüm acentalarımıza açık olan TÜRSAB rota projesi ile birlik olarak lokal acentalarımıza büyük bir imkan sağlamış olacağız. Bu platforma dahil olan üyemiz, binlerce acentanın tur paketine ulaşabildiği gibi kendi ürünlerini de bu platformdan pazarlayabilecek. Türkiye geneline yayılan 36 bölge temsil kurulu’muz aracılığıyla sisteme kolay ulaşım sağlanması amacıyla TÜRSAB akademi tarafından üyelerimize eğitim verilecek.

“Turizmi ve ülkemizi güçlendirmek boynumuzun borcudur”

Projemiz, TÜRSAB aile üyelerinin birbirleriyle olan bağlarını güçlendirirken, seyahat severlere kültür turizminden yat turizmine, sağlık turizminden doğa turizmine, gastronomi turizminden kış turizmine kadar ülkemizdeki tüm turizm türlerinde en iyi hizmeti sunmalarına da fırsat yaratıyor. Türkiye ekonomisinin öncü sektörlerinden biri olan turizm sektörünün temsilcileri olarak, ülkemize karşı büyük sorumluluklarımız var. Sektörümüzü güçlendirmek, yerel kalkınmayı ve ekonominin canlanmasını sağlamak da bu yolda boynumuzun borcudur.”