Kurtulmuş’tan ‘gastronomi’ sitemi: Allah rızası için kullanmayın!

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş

Last Updated on 4 Kasım 2019 by Turizm Günlüğü

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminde kaldırılması için çok uğraştığını ifade ettiği gastronomi ifadesi hakkında “Allah rızası için şu ‘gastronomi’ lafını da bir kaldırmamız lazım” dedi.

Halkın çok anladığı bir kelime olmadığı vurgulayan Numan Kurtulmuş, ‘gastronomi’ yerine ‘yemek sanatı’ tabirinin kullanılması için öneride bulundu. İşte Kurtulmuş’un Erkmen Belediyesi’nin Yöresel Ürünler Satış ve Yemek Evi’nin açılışında yaptığı o konuşmanın detayları:

Türkçedeki karşılığı ‘yemek sanatı’dır

“Allah rızası için şu ‘gastronomi’ lafını da bir kaldırmamız lazım. Gastronomi, gastroenteroloji falan der gibi, milletin de çok anlamadığı ama böyle çok güzel göründüğü için kullandığımız bir tabir. Uluslararası alanda kullanılabilir ama onun Türkçedeki karşılığı ‘yemek sanatı’dır. Gastronominin o kuru lafının bir tarafına bakın, bir de ‘yemek sanatı’ dediğimiz bizim Türk mutfağının, Anadolu ve yöresel mutfakların özelliği yemeğin bir sanat haline dönüştürülmüş olmasıdır.

Hem yemeğin yapılması hem de yemeğin sunulması hakikaten bizim Türk mutfağında bir sanattır. Hanımlar hem çok daha iyi biliyor hem de uzun vakitlerini bunu harcayarak yapıyorlar. Aslında dil alışkanlığı olan bu ‘gastronomi’ yerine ‘yemek sanatı’ tabirini kullandığımız zaman daha uygun olacağı kanaatindeyim.”