Rusya turizmde neden Türkiye’nin başarısını yakalayamıyor?

Rusya Moskova

Rus gazeteci Anton Çablin, Rusya’nın turizm konusunda Türkiye’yi örnek alması gerektiğini savundu.

Turkrus.com’un, Sppressa.ru haber sitesinden aktardığı habere göre; Anton Çablin imzalı analizde, “Rusya’nın turizm konusunda Türkiye’yi örnek alması” gerektiği fikri savunuldu.

Çablin, konuya ilişkin analizinde şu ifadelere yer verdi: “Türkiye, Rusya ile aynı büyüklükte ve çeşitlilikte doğal alanlara sahip olmasına rağmen, bu ülkedeki turistlerin yüzde 87’sini yabancılar oluşturuyor. Biz yanlış yoldayız”

RUSYA’YI ENGELLEYEN NE?

Türkiye’de yılın ilk dokuz ayında tatil yapan 41.5 milyon turistin yalnızca 5.1 milyonunun Türk vatandaşı olduğuna dikkat çeken Rus gazeteci, “Türkiye devleti, çok farklı ülkelerden turist çekmeyi sağlayan hizmet ekonomisi yaratmayı başardı. Rusya’yı bu konuda engelleyen ne?” diye yazdı.

Rusya’da turizmin kalkındırılmasından sorumlu devlet yetkililerinin “hantallığının” ve gerekli yatırımların yapılmamasının ülkenin bu alanda Türkiye’nin seviyesini yakalayamamasına yol açtığını savunan Çablin, Rusya’nın turizm alanında yeniliklere uyum sağlayamadığını belirtti.

RUSLARIN YÜZDE 65’İ BU SENE TATİL YAPAMADI

Yapılan bir anket, Rusya vatandaşlarının yüzde 65’inin bu sene maddi yetersizlikleri nedeniyle tatil yapamadığını gösterdi.

Bu yılın ilk dokuz ayında ülkeyi ziyaret eden yabancı turist sayısı ise 4.3 milyon kişi civarında.