Air Arabia net kârını yüzde 57 arttırdı

Air Arabia Maroc
Air Arabia Maroc Havayolları

Air Arabia (PJSC) ; Orta Doğu & Kuzey Afrika’nın ilk ve düşük maliyetli taşıyıcısı olan Air Arabia, 30 Eylül 2019 tarihinde sona eren üç ay boyunca 471 milyon AED (Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi) net kar kaydetti.

Geçen yıl aynı dönemde bildirilen AED 300 (300 milyon AED) ye kıyasla yüzde 57 artış gerçekleşmiştir. Şirketin 2019 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin cirosu geçen yılın aynı dönemindeki AED 1282 (1.282 milyon AED ye) göre yüzde 12 artarak AED 1438 (1438 milyar AED) ye yükseldi.

Üçüncü çeyrek mali sonuçları bu dönemdeki yolcu talebinde güçlü büyüme ile gerçekleşmiştir. Air Arabia BAE & Fas ve Mısır’daki merkezden 3,4 milyon yolcuya, yolcu sayısı ile karşılaştırıldığında yüzde 10’luk artış ile hizmet vermiştir. (Geçen yılın aynı çeyreğinde)

REKOR PERFORMANS

Air Arabia Başkanı Şeyh Abdullah Bin Mohamed Al Thani, “Air Arabia’nın bu yılın üçüncü çeyreğindeki rekor performansı, işlettiğimiz iş modelinin gücünü ve her gün müşterilerimize kattığımız değeri yansıtıyor” dedi. “Bu yılın ilk yarısında görülen güçlü Air Arabia performansının, yüksek müşteri talebi, güçlü büyüme stratejisi ve yönetim ekibi tarafından benimsenen maliyet kontrol önlemleri nedeniyle üçüncü çeyrekte devam etmesinden memnun olduklarına” sözlerine ekledi.

9,2 MİLYONU AŞKIN YOLCUYA HİZMET

Aynı şekilde, Air Arabia 30 Eylül 2019 tarihinde ilk dokuz ayın sonunda AED 809 (809 milyon AED) tutarında net kar kaydeden güçlü sonuçlar elde etmiş ve geçtiğimiz yıl aynı dönemde bildirilen AED 530 (530 milyon AED ) ye kıyasla % 53 artmıştır. Şirketin 2019 yılının ilk dokuz ayında cirosu, geçen yılın aynı döneminde 3 milyar AED’ye göre % 17 artarak 3.611 milyar AED’yi aşmıştır. Air Arabia, 2019 yılının ilk dokuz ayında, uçuş ağına eklediği 12 yeni rota ilavesi ile dört merkezinden 9,2 milyonu aşkın yolcuya hizmet vermiştir.

DİREKT UÇUŞLARLA AĞINI GENİŞLETTİ

BAE’deki merkez Sharjah’dan Viyana, Kuala Lumpur, Bişkek ve Tunus’a; Fas’taki merkez Kazablanka’dan Lisbon, Pisa, Prag ve Tunus’a; Tanca’dan ise Lyon’a uçuş başlarken; Mısır’daki merkez Şarm El Şeyh’ten Milano, Bergamo, Amman ve Napoli’ye ilave; Sohang’tan Riyad’a direk uçuşlarla ağını genişletmiştir. Air Arabia; akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlarla dijital içerik akışı sağlamasına olanak tanıyan uçak içi eğlence sistemi ‘Skytime’ı 2019 başlarında tanıtmıştı.

ABU DHABİ İÇİN ETİHAD HAVACILIK GRUBU İLE ANLAŞMA

2019 yılında; Umman Havalimanı tarafından ‘Düşük maliyetli en iyi taşıyıcı ödülü’ ve Havacılık İş Ödülleri tarafından ‘Yılın düşük maliyetli havayolu ödülü’nü aldı. Ayrıca Ekim ayında BAE’nin başketinin ilk düşük maliyetli taşıyıcısı olan Air Arabia, Abu Dhabi için Etihad Havacılık Grubu ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Air Arabia bugün, BAE, Fas, Mısır’daki dört merkezden 50 ülkede 170’ten fazla destinasyona uçuş gerçekleştirmektedir.