“Almanya’daki alternatif turizm platformuyuz”

Magic Tours Genel Müdür Yardımcısı ve Avrupa Türk Acenteciler Birliği (COOP TRR Int. AG.) Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Murat Demir

Last Updated on 19 Kasım 2019 by Özlem Kapar Bayburs

Almanya’daki Türk kökenli seyahat acenteleri arasında önde gelenlerden biri olan Magic Tours, çok iyi performansla geçirdiği 2019 sezonunu geride bırakırken, COOP TRR’nin de verdiği güçle gelecek yıla büyük hedeflerle giriyor.

Magic Tours Genel Müdür Yardımcısı ve Avrupa Türk Acenteciler Birliği (COOP TRR Int. AG.) Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Murat Demir, geçtiğimiz son üç ay Thomas Cook’un iflas etmesiyle yaşadıkları sıkıntıları kendi öz kaynakları ile aştıklarını vurguladı. COOP TRR Int. AG.’nin Münster Osnabrück Havalimanı’nda gerçekleşen yıllık buluşmasında bir araya geldiğimiz Demir, “Ağustos ayından itibaren Thomas Cook’tan ödeme alamadık. Maddi olarak ciddi bir kayıp yaşadık” dedi. İflasın kamuoyuna yansımasından sonra hiçbir mağduriyet yaşanmaması için harekete geçtiklerini, müşterilerine asla hiçbir zarar yansıtmadıklarını ifade etti.

KİMSEYİ MAĞDUR ETMEDİK

Mustafa Murat Demir şöyle konuştu: “Bentour, FTI ve bu gibi bu pazarda çalışan diğer büyük şirketlere ağırlık verdik. Direkt otellerle çalışıp, birebir satışlar yaptık. Müşterilerimizin karşı karşıya kalabileceği olası mağduriyetleri kendi bütçemizle önledik. Bizim için bir müşteri kaybı, 10 müşteri kaybından daha kötü olabilirdi. Bu bilinçle davrandık. Örneğin Öger Tur’dan rezervasyon yaptıran bir müşterimiz, para biriktirerek uzun yıllardır hayal ettiği tatil için beklerken bu iflas yaşandı. Ödemesini peşin yapmıştı. Onun için kendi kaynaklarımızı devreye sokup, kendi cebimizden tatile yolladık. O kadar mutlu oldu ki, bize teşekkür ederken ağladı.”

BENTOUR’UN ALMANYA SATIŞLARINDA BİRİNCİYİZ

30 yıllık geçmişe sahip Magic Tours olarak dünyanın her yerine tur düzenlediklerini, Türkiye’ye gelecek yıl için 17-18 bin kişi göndermeyi hedeflediklerini aktaran Demir, TUI’nin ürünlerini satan acenteler arasında ilk 10 veya 20’lerde olduklarını kaydetti. Üç yıldır Bentour ile çalıştıklarını, iki yıldır Magic Tours’un Bentour Almanya birincisi olduğunu söyleyen Demir, “Bentour satışlarında bu yıl da yine Almanya birincisiyiz. Bu yılki ciromuzu da geçen seneye göre ikiye katladık” dedi.

ALTERNATİF SATIŞ PLATFORMUYUZ

COOP TRR’nin kurucu üyelerinden olduğunu anımsatan Demir, bu yapılanmanın Türk turizmine verdiği desteğin çok önemli olduğunu vurguladı. Mustafa Murat Demir, “Thomas Cook’un ve Öger’in durumundan sonra COOP TRR üyeleri olarak büyük bir avantaj sağladık. Burası alternatif bir platform. Almanya’daki Rus kökenli seyahat acenteleri de bize katıldı. Üye sayımız gittikçe artıyor. Almanya’daki tur satışlarında alternatifler sunup, direkt satışlar da yapabiliyoruz. Antalya’nın yanı sıra İstanbul’a da kültür turları yapacağız. Bu yılki etkinliğimizi gerçekleştirdiğimiz Münster Osnabrück Havalimanı’ndan Türkiye’ye uçuş koydurmayı planlıyoruz. Şu anda gözüken destinasyonlar arasında Edremit var. Sonra İstanbul’u da düşünüyoruz. Yeni hatlar da gelecek. COOP TRR çatısı altında bir güç birliği oluşturduk. Biz hem Türkiye’ye hem de kendimize güveniyoruz. Karşılıklı destek Türk turizmine büyük fayda sağlıyor, sağlayacak. Türkiye için çok güzel günler bizi bekliyor” diye konuştu.

Almanya’daki turizm köprümüz COOP TRR