Barış Öztürk Travelzone’un 2020 yol haritasını açıkladı

Travelzone Genel Müdürü Barış Öztürk

Röportaj: Yaşar Çelik / Yayına hazırlayan: Cem Bişkin


Bu yıl 13.’sü düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuarı kapsamında destinasyon yönetimi markalarından Travelzone Genel Müdürü Barış Öztürk, 2019 yılı ve turizm sektöründe yaşanan son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İlk olarak 2019 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Travelzone Genel Müdürü Barış Öztürk; 2018 yılının ikinci yarısında Dolar ve Euro kurunda yaşanan hızlı artışın ardından 2019 yılını beklentilerin üzerinde kapattıklarını belirterek; şu açıklamalarda bulundu:

2019 YILI DEĞERLENDİRMESİ

“2019 yılı, 2018’in ikinci yarısında yaşadıklarımızdan sonra beklentileri düşürdüğümüz bir yıl oldu. Özelikle 2018 ikinci yarısındaki yüksek kur artışı, 2019’da diğer tur operatörleri gibi Travelzone’un da planlamasını etkiledi. 2019’da, iç pazarda fiyatların artması Dolar’ın ve Euro’nun tekrar stabil bir hale gelmesiyle beklentinin üzerinde gelişmelerin yaşandığı bir yıl geçirdik.”

İŞTE TRAVELZONE’UN ÜRÜN SUNACAĞI YENİ DESTİNASYONLAR

2020 yılına ilişkin öngörülerde bulunan Travelzone Genel Müdürü Barış Öztürk; Travelzone olarak 2020 yılında portföylerine ekleyecekleri yeni destinasyonları da açıkladı.

2020 yılında Türkiye ekonomisinin biraz daha toparlanacağına ilişkin öngörülerin olduğuna dikkat çeken Barış Öztürk şu değerlendirmelerde bulundu:

“2020 yılı Türkiye ekonomisinin biraz daha toparlanmaya başlayacağı bir yıl olarak öngörülüyor. Türkiye çıkışlı yurtdışı turların tamamı, Türkiye’deki ekonomik olaylara göre şekil alan bir durum. Dolayısıyla ekonomik olarak çok fazla olumsuz bir durum yaşadığımız dönemde 2020 yılında, 2019’a göre daha yüksek bir büyüme öngörüyoruz. Bu doğrultuda Travelzone olarak, portföyümüze yeni destinasyonlar ekliyoruz. Dubai, Fas’ı portföyümüze ekledik. Bunların dışında vize sisteminin düzelmesi koşuluyla Mısır’ı tekrardan portföyümüze ekleyeceğiz.

TRAVELZONE’UN UZAKDOĞU’DAKİ YENİ DESTİNASYONLARI: ÇİN VE JAPONYA

Diğer taraftan artık Uzakdoğu destinasyonlarında yapmış olduğumuz operasyonlardan daha farklı bölge ve ülkelere de turlar planlıyor ve programlıyoruz. Bunların içerisinde Çin ve Japonya’da yer alıyor. Bunlara ilaveten Güney Amerika ve Güney Afrika’da farklı destinasyonları portföyümüze ekleyeceğiz. Fakat bu destinasyonları bir anda değil; kademe kademe eklemeyi planlıyoruz. Kısa ve orta vadede yeni destinasyonlarda acentalara sunacağımız yeni ürünlerimiz olacak.”

“TRAVEL TURKEY İZMİR FUARI ZAMANLAMA AÇISINDAN ÇOK DOĞRU BİR FUAR”

Son olarak bu yıl 13.’sü düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuarı’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan DMC markalarından Travelzone’un Genel Müdürü Barış Öztürk şu değerlendirmelerde bulundu:

“Travelzone olarak bu yıl Travel Turkey İzmir Fuarı’ndaki ikinci senemiz. Travel Turkey İzmir Fuarı zamanlama açısından çok doğru bir fuar… Aralık ayı, turizmciler olarak hepimiz için off geçen bir zaman dilimi dolayısıyla gerek iş bağlantıları, gerek yeni ürünlerimizi satmak adına çok doğru bir zaman. Biz zamanlama açısından çok doğru bulduğumuz için Travel Turkey İzmir Fuarı’na katılıyoruz. Diğer taraftan da İzmir, turizmin çok yakıştığı bir şehir… Buraya katılmaktan ve burada olmaktan mutluyuz. Önümüzdeki yıllarda da katılmayı düşünüyoruz.