Turistlere hesap tuzağına 32 gözaltı: 2 kadeh içki 1500 dolar

Beyoğlu’nda hanutçular tarafından eğlence mekanlarına çekilen turistlere yüksek hesap tuzağı kurdukları, gelen yüksek hesabı ödemeyen turistleri darp ederek, paralarına ve kredi kartlarına zorla el koydukları iddia edilen 32 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Beyoğlu’nda gittikleri veya hanutçular tarafından yönlendirildikleri eğlence mekanlarında kendilerine yüksek hesap getirildiğini, itiraz ettiklerinde ise darp edilerek ceplerindeki para ya da kredi kartlarıyla şifrelerinin alındığı yönünde 25’i yabancı 28 turistin şikâyeti üzerine çalışma başlattı.

Ekipler, şikâyete maruz kalan 5 mekanı teknik ve fiziki takibe aldı. Takip sırasında ekipler, aralarında eğlence mekânı sahiplerinin de bulunduğu bir şebekenin bu yöntemle turistlere yüksek hesap tuzağı kurarak paralarını zorla aldığını belirledi.

TURİSTLERİ ŞİKAYETÇİ OLMAMALARI İÇİN TAKİP ETMİŞLER

Turistlerin eğlence mekanlarına hanutçular tarafından çekildiği ve mekâna giren turistlerin yanına davetsiz kadın oturtulup yüksek hesap getirildiği tespit edildi.

Sputnik’te yer alan habere göre; eğlence mekanlarının bu yöntemle gelen turistlere 2 kadeh içki için ortalama bin 500 dolar hesap getirdikleri belirlendi. Turistlerin parasını alan eğlence mekanı çalışanlarının, çıkışta da şikayetçi olmamaları için turisti gideceklere yere kadar takip ettikleri ortaya çıkarıldı.

53 KİŞİDEN 32’İ GÖZALTINA ALINDI

Çalışmalarını tamamlayan ekipler operasyon başlatarak, haklarında gözaltı kararı alınan 53 kişiden 32’sini yakalayarak gözaltına aldı. Firari olan 21 şüphelinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği öğrenildi. Soruşturma kapsamında düzenlenen ara operasyonlarsa ise 7 kişinin yakalandığı ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildikleri bildirildi.

Operasyonda gözaltına alınan 32 şüphelinin, Vatan Caddesi’nde bulunan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki işlemleri devam ediyor.