AtlasGlobal irtifa kaybetmeye devam ediyor

AtlasGlobal tarafından çağrı merkezinden aldığımız “9 Şubat 2020 tarihine kadar uçuşları durdurma kararı” haberimize ilişkin yapılan iki açıklamada 18 uçaklık filodan muhtemelen 1 ya da 2 uçağın Ortadoğu’ya uçtuğu bilgisi yer alırken, yurt içi ve Avrupa uçuşlarının yapılmadığı da bir kez daha doğrulandı. 

21 OCAK 2020… VE BUGÜN… ATLASGLOBAL 60 UÇUŞ NOKTASINDAN 9 ŞUBAT’A KADAR SADECE BAĞDAT VE TAHRAH’A UÇUYOR

Atlasglobal’in Rusya ve BDT Bölge Temsilcisi Orhan Sancar gazetemize yaptığı açıklamada; “Atlasglobal’in Bağdat, Tel Aviv ve Tahran uçuşları devam ediyor” açıklamasını bu sabah tekrar kontrol ettik ve bilginin eksik olduğunu gördük. Firma her ne kadar da uçuşlarını ertelemediğini belirtse de web sitesi rezervasyon panelinden 60 uçuş noktasından 9 şubat’a kadar sadece Tahran’a bilet bulabildik. 

Orhan Sancar

19 OCAK 2020’DE GELEN AÇIKLAMA: Atlasglobal’in Rusya ve BDT Bölge Temsilcisi Orhan Sancar’dan da konuya ilişkin gazetemize özel bir açıklama geldi…

ORHAN SANCAR: ATLASGLOBAL’İN BAĞDAT, TEL AVİV VE TAHRAN UÇUŞLARI DEVAM EDİYOR

Atlasglobal’in Rusya ve BDT Bölge Temsilcisi Orhan Sancar gazetemize yaptığı açıklamada; Atlasglobal’in Bağdat, Tel Aviv ve Tahran uçuşları devam ediyor. Çağrı merkezimiz bilet almak için arayan yolcularımıza prosedür gereği Avrupa uçuşlarının iptal olduğunu belirtmektedirler.

Bu üç şehrin yanında talebe göre charter uçuşları devam ediyor. Örneğin Amsterdam’a talebe göre geçici uçuşlarımız oluyor. Mart ayına kadar mevcut uçuşlarda ki frekans sayısını arttırarak devam edeceğiz. Yaz dönemi ile ilgili filo ve hat planlamasını önümüzde ki günlerde açıklayacağız.” dedi.

18 OCAK 2020’DE ATLASGLOBAL’DEN HABERİMİZE İLİŞKİN GELEN AÇIKLAMA:

‘Atlasglobal Hava Yolları olarak mevsimsel olarak düşük doluluk oranları olan noktalara uçuşlarımıza bir süre ara verdik ancak bunlar dışında kalan destinasyonlara uçuşlarımız devam etmektedir. Web sitemiz ve tüm diğer satış kanallarımız bilet satışa açıktır.’

NELER OLMUŞTU…

Türkiye’nin önde gelen havayolu firmalarından AtlasGlobal, 26 Kasım 2019 tarihinde yayımladığı bir duyuruyla uçuşlarını 21 Aralık 2019 tarihine kadar durdurduğunu açıklamıştı.

“NAKİT AKIŞIMIZDAKİ GEREKLİ YAPILANDIRMA VE İYİLEŞTİRMEYİ SAĞLAMAK AMACIYLA…”

AtlasGlobal tarafından yayımlanan açıklamada “Nakit akışımızdaki gerekli yapılandırma ve iyileştirmeyi sağlamak amacıyla, tüm uçuşlarımıza 26 Kasım 2019 itibariyle, 21 Aralık 2019 tarihine kadar ara vermek zorunda kaldığımız bilgisini arz ederiz.” ifadesine yer verilmişti.

AtlasGlobal, 17 Aralık 2019 tarihinde rezervasyon portalını yeniden hizmete açtı ve 21 Aralık 2019 tarihinde uçuşlarına yeniden başladı.

“ASIL VE EN BÜYÜK SORUN…”

Bu süreçte Turizm Günlüğü olarak konuya ilişkin görüş almak için ilgili kişilerle iletişime geçip görüş almaya çalıştık. Fakat konuya ilişkin sağlıklı bir açıklama elde edemedik. Kulislerde ise asıl ve en büyük sorunun 16 Aralık 2019 sonrasında yaşanacağı çünkü Atlas Global nakit akışı sıkıntısını çözmek için bir ortak bulsa ya da hükümet tarafından desteklense bile var olan Avrupa pazarına tekrar uçması imkansız değil ama oldukça zor olduğu belirtiliyordu.

Atlasglobal’ın bundan sonraki süreçte Rusya, KKTC ve İran gibi destinasyonlara uçacağı öne sürüldü.

Haber önerisi: AtlasGlobal’de 16 Aralık’tan sonra neler olacak?

8 OCAK’TA AVRUPA UÇUŞLARINI YENİDEN DURDURDU

21 Aralık 2019 tarihinde tüm uçuşlarına yeniden başlayan AtlasGlobal; 8 Ocak 2020 tarihinden itibaren İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleştirdiği Londra Stansted, Paris CDG ve Amsterdam Schiphol Havalimanı uçuşlarını durdurdu.

Şirket, yolcularına gönderdiği mesajda, “Tarife değişikliği sebebiyle biletiniz iptal edilmiştir” ifadesini paylaştı.

“İRAN, IRAK VE TEL AVİV UÇUŞLARI”

Bu gelişmenin sonrasında Atlasglobal; İran, Irak ve Tel Aviv’e gerçekleştirdiği uçuşlarını sürdürme kararı aldı.

AtlasGlobal, 10 Ocak’ta “mevsimsel düşük talep” nedeniyle Avrupa uçuşlarına mart ayına kadar ara verdiğini açıkladı.

Haber önerisi: AtlasGlobal’e bir kamu bankasından 100 milyon dolar kredi mi verildi?

ATLASGLOBAL HAKKINDAKİ YENİ İDDİALAR

Dün ise (17 Ocak 2020) AirTürkHaber’de yer alan habere göre AtlasGlobal’in, filosundaki Airbus A330 tipi uçakların da operasyonunu durdurduğu öne sürüldü.

Atlasglobal’in A330 uçuşlarını durdurmasıyla havayolu firmasının operasyonlarını 2 adet A321 tipi uçakla sadece Bağdat ve Tel Aviv’e gerçekleştirdiği belirtildi.

Haberde diğer yandan maaş ödemeleri yapılamayan çok sayıda pilotun görevinden ayrıldığı da öne sürüldü.

WEB SİTESİNE ERİŞİLEMİYOR

Bugün ise (18 Ocak Cumartesi öğlen saatleri) AtlasGlobal’in www.atlasglb.com internet sitesine erişim sağlanamıyor. Bunun üzerine Turizm Günlüğü olarak konu hakkında bilgi almak için firmanın çağrı merkeziyle iletişime geçtik.

 

9 ŞUBAT’A KADAR DURDURMA KARARI

Çağrı merkezinden aldığımız bilgiye göre AtlasGlobal yurt içi ve yurt dışı tüm uçuşlarını 9 Şubat 2020 tarihine kadar yeniden durdurma kararı aldığı ifade edildi.

WEB SİTESİ AÇILDI…

18 Ocak Cumartesi öğleden sonra erişime kapanan www.atlasglb.com sitesi akşam saatlerinde erişime açıldı. Site üzerinden biletleme yapmak istediğimizde 9 Şubat’a kadar tüm uçuşların uçuşa kapalı olduğunu ancak 10 Şubat için sistemin uçuş gösterdiği görüldü.