Turist dostu taksiciler geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, taksicilere hitaben; “Bu eğitimleri diğer ilçelere de yayacağız ve turizmi el birliğiyle yukarı taşıyacağız. En önemli noktalardan biri sizlersiniz. Yabancı turiste en çok dokunan kitle sizlersiniz. Belgeniz olmasa da aslında bir nevi turist rehberisiniz. Turiste doğru bilgi vermek, doğru yönlendirmek sizin göreviniz” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin turizm sektöründeki hedeflerinin çok büyük olduğunu belirten Bakan Ersoy, “2023’e kadar istikrarlı ve dünya ortalamasının çok üzerinde büyüme hedefleri koyduk. Adım adım da bu hedeflerimize ilerliyoruz. Önümüze hiçbir engel çıkmaması lazım. Herkesin buna katılımcı bir şekilde destek verip turizm gelirlerinden pay alması gerekiyor” dedi.

Haber önerisi: Henüz UBER’den kurtulamayan taksicilere bir şok da minibüsçülerden

ÜÇÜNCÜ ETAP KAZLIÇEŞME’DE GERÇEKLEŞTİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “Turist Dostu Taksici” projesinin 3’üncü etabı Kazlıçeşme Kültür Merkezi’nde başladı.

“Tarihi Yarımada Taksicileri Turizm Eğitim Programı” dolayısıyla düzenlenen açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde kalıcı, sürekli ve istikrarlı politikalar üretebilmek için turizm gelirlerinin tabana yayılması gerektiğine işaret ederek, turizmden ne kadar çok vatandaş pay alabilirse, turizm politikalarının o kadar kalıcı ve sürdürülebilir olacağını belirtti.

DOLAYLI PAYDAŞ TAKSİCİLER

Taksicilerin dolaylı paydaşlar arasında ilk sırada yer aldığına değinen Bakan Ersoy, İstanbul’da hizmet içi eğitimlerle ilk 6 ayda 5 bin, ikinci altı 6 ayda 10 bin taksicinin eğitilmesinin planlandığını dile getirdi.

İLK İKİ EĞİTİM HAVALİMANLARINDA GERÇEKLEŞTİ

İlk eğitimin İstanbul Havalimanı’nda yapıldığını ve tam katılımla bin 700’den fazla taksicinin eğitildiğini ifade eden Bakan Ersoy, ikinci eğitimin Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 900’e yakın taksiciye verildiğini kaydetti.

Üçüncü önemli noktanın, tarihi yarımada ve çevre ilçeleri olarak belirlendiğini vurgulayan Bakan Ersoy, 750 civarında taksi çalışanının daha burada eğitilmesini beklediklerini dile getirerek şunları söyledi:

“İSTER İSTEMEZ ALTERNATİFLERİNİZ OLUŞUYOR”

“Siz mesleğinizin gereğini yerine getirmediğiniz zaman ister istemez alternatifleriniz oluşuyor, hukuki olmayan alternatifleriniz oluşuyor. Ondan sonra devlete başvuruyorsunuz doğal olarak ve bir şekilde mağduriyetinizin giderilmesini istiyorsunuz. Siz önce mesleğinize sahip çıkacaksınız, siz gereği neyse yapacaksınız, olmuyorsa zaten devlet gerekli düzenlemeleri hem kanuni hem adli hem de kolluk kuvveti gücünde yapacak, yerine getirecek. O devletin vazifesi zaten. Bu bağlamda bu bilincin oluşması lazım.”

SORUMSUZ ARKADAŞLARINIZI DÜZELTMEK GÖREVİNİZ

Turizmin İstanbul ve Türkiye için önemli olduğunun altını çizen Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“YABANCI TURİSTE EN ÇOK DOKUNAN KİTLE SİZLERSİNİZ”

“Hedeflerimiz çok büyük. 2023’e kadar istikrarlı ve dünya ortalamasının çok üzerinde büyüme hedefleri koyduk. Adım adım da bu hedeflerimize ilerliyoruz. Önümüze hiçbir engel çıkmaması lazım. Herkesin buna katılımcı bir şekilde destek verip turizm gelirlerinden pay alması gerekiyor. Herkesin üzerine düşeni de yapması gerekiyor. İnşallah bu eğitimleri diğer ilçelere de yayacağız ve turizmi el birliğiyle yukarı taşıyacağız. En önemli noktalardan biri sizlersiniz. Yabancı turiste en çok dokunan kitle sizlersiniz. Belgeniz olmasa da aslında bir nevi turist rehberisiniz. Turiste doğru bilgi vermek, doğru yönlendirmek sizin göreviniz. Aynı şekilde içinizdeki sorumsuz arkadaşları düzeltmek, onları sistem dışına çıkarmak da sizin göreviniz. Biz de devlet, hükumet olarak üzerimize düşeni tabii ki yapacağız.”