Hac başvurularında yeni kayıt tarihi belli oldu

9 Ocak’ta çekilen kuralar sonucu 83 bin 430 kişi hacca gitme hakkı kazandı. Hacca kayıt yaptıramayanların sayısı ise 18 bin kişi civarında. TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve HURSAD Başkanı Diyaeddin Şahin, “Kuradan çıkmayan hacı adaylarımız için yolun sonu değil. İlan edilen hac takvimimize göre 30 Ocak Perşembe günü sabahtan itibaren kayıtlar yeniden başlayacak” dedi.

“Kuradan çıkmayıp da hayal kırıklığına uğrayan insanımıza bu şekilde müjde verebiliriz” diyen Diyaeddin Şahin, hacı adaylarına da şu uyarılarda bulundu:

HİÇ KİMSEYE ELDEN ÖDEME YAPMAYIN!

“Hac ücretleri Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan hac ortak hesaba yatırılıyor ve bu yedek kayıtlarda da aynısı devam edecek. Hiçbir kimseye, hiçbir kişiye, hiçbir kuruma elden ödeme kesinlikle ama kesinlikle yatırılmamalı. Bu hususa özellikle dikkat çekiyoruz. Çünkü bazen hacı adaylarımız yaşlı insanlar oluyor, siz bankaya kadar yorulmayın, verin parayı biz sizin adınıza yatırırız diyenler oluyor ve bunlar yatırılmıyor, yatırılmayınca da hacı dayının kayıt hakkı kayboluyor. Yıllarca hacca gitmek için bekleyen hacı adaylarımızın bu şansı kaybetmeleri hepimizi üzer. Özellikle belirtelim, öyle hemen bir gün içinde para yatırılacak diye bir şey yok. Belirli bir takvim aralığı var, 30 Ocak ila 7 Şubat arasında herhangi bir günde para yatırabilirler.

DİYANETİN ANLAŞTIĞI BANKALARA GİDİN

Diyanet İşleri Başkanlığı, katılım bankaları ve Ziraat Bankası ile anlaşmış durumda. Hacı adayların bunlardan birine gidip, T.C. kimlik numarası ve hangi acente ile hacca gidecekse onun ismini bildirerek, paralarını yatırabilirler. Bu durumda olduğu zaman hiç kimseden bir hac hak kaybı olmayacaktır. Üçüncü kişilere yapılan elden ödemelere veya başka acentelerin hesabına yapılan ödemeler mağduriyete sebep olabilir.

BİN 50 DOLARIN ALTINDAKİ UMRELERE DİKKAT EDİN

Diğer bir uyarım ise geçen yıldan bu zamana umre maliyetlerinde ciddi artışlar oldu. 200 dolara yakın umre vizelerine gelen ek vergiler, zamlar ve sigorta bedelleri oldu. Dolayısıyla, umrede geçen yıldan bu yıla ciddi bir maliyet farkı var. Çok ucuz fiyata umre tercih eden vatandaşlarımız mutlaka mağduriyet yaşayacaklardır. bin 50 doların altındaki umrelere çok dikkat etsinler.”