“12 bin üyemizle 2023 turizm hedefini gerçekleştirmek için çalışacağız”

TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir

Last Updated on 30 Ocak 2020 by Turizm Günlüğü

TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir, turizmde son dönemde elde edilen başarıların bizleri rehavete sürüklememesi gerektiğini belirterek “12 bine yakın üyemizle Türkiye’nin 2023 hedeflerini yakalamak için TÜRSAB olarak her türlü çabayı göstereceğiz” dedi.

Dünyanın en büyük dört turizm fuarından birisi olan 24. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı-EMITT, bugün (30 Ocak Perşembe) başladı. 2 Şubat 2020 tarihine kadar TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde sürecek olan 24. EMITT Turizm Fuarı’nda konuşan Ali Bilir, sektör olarak başarılı bir yılın geride bırakıldığını ve 2020 yılına umutlu bir başlangıç yapıldığını vurguladı.

“Ziyaretçi sayısı bakımından yeni rekor seviyeleri yakaladığımız 2019 yılında, turizm gelirlerimizi de önemli oranda artırma başarısı gösterdik” diyen Bilir şu açıklamalarda bulundu:

Dünyada turizm anlayışı değişiyor

“Bu dönemde turizm, ülkemize sağladığı döviz girdisi ile dış ticaret açığımızı tek başına kapatır hale gelirken en stratejik sektör olma misyonunu bir kez daha ispatladı. Ancak elde ettiğimiz bu başarılar bizleri rehavete sürüklememeli. Dünyada turizm anlayışı değişiyor. Teknolojik gelişmeler, hızla değişen demografik yapı ve küresel iklim değişiklikleri geleceğin turizmini yeniden şekillendiriyor. Dünyadaki bu gelişmelere kendimizi adapte etmeliyiz. Türkiye, gastronomiden kültüre, kongreden sağlık turizmine, kitle turizminden kış turizmine, spordan inanç turizmine kadar birçok farklı segmentte önemli bir gelişim potansiyeli barındırıyor. Bu alanlarda atacağımız adımlarla ülkemizi dünya turizminde daha üst basamaklara taşıyabiliriz.

“Üzerimize düşen sorumlulukların bilincindeyiz”

Bunu sağlamak için tanıtım ve pazarlama çalışmalarını yoğunlaştırmamız da büyük önem arz ediyor. Seyahat acentalarının tanıtım ve pazarlama noktasındaki önemi çerçevesinde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak ülkemizin dünya turizminde daha çok tanıtılması ve üst basamaklara tırmanması için üzerimize düşen sorumlulukların bilincindeyiz.”

2020 yılı Türkiye’de “Patara Yılı”

2020 yılının hem İstanbul hem de Türkiye için verimli bir yıl olacağına inandıklarını da kaydeden Ali Bilir, Türkiye’nin kültürel değerlerinin dünya çapında öne çıkarılarak kültürel mirasların sürdürülebilir turizm açısından değerlendirilmesi yönündeki çalışmalar bu yıl da hız kesmeden devam edeceğini söyledi.

Bu çalışmalar kapsamında 2020 yılı Türkiye’de “Patara Yılı” olarak ilan edileceğini ifade eden Bilir, konuşmasına şöyle devam etti:

“Patara Yılı’nın kültür turizminden alınacak verimi daha da artırarak ülkemize olan ilgiyi üst seviyelere taşıyacağını öngörüyoruz.

“Üyelerimizle 2023 hedeflerini yakalamak için çabalayacağız”

Bizler sektörün tüm paydaşları olarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek, ülkemizde daha fazla ziyaretçiyi misafir edip daha çok gelir sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. 12 bine yakın üyemizle Türkiye’nin 2023 hedeflerini yakalamak için TÜRSAB olarak her türlü çabayı göstereceğiz. EMITT bu çalışmalarımızı değerlendirip daha geniş kesimlere sunabileceğimiz önemli bir organizasyon. Bu önemli fuarın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, herkese verimli bir fuar ve iyi bir sezon diliyorum.”

24. EMITT Fuarı’nın bu yılki programında neler var?