Çin’e uçuşlarını bir bir durduruyorlar!

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan ve milyonlarca insanı endişeye sürükleyen Coronavirus nedeniyle dünyanın önemli havayolu şirketleri Çin’e uçuşlarını azaltma ve durdurma kararı aldı.

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün Twitter üzerinden talep düşüşü nedeniyle Çin’in Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian kentlerine uçuşlarını azalttıklarını duyurdu. Üstün’ün paylaştığı tweette “Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian uçuşlarımızda bir süredir görülen belirgin talep düşüşü nedeniyle bahse konu noktalara 5 Şubat – 29 Şubat tarih aralığına planlı uçuşlarımızda frekans azaltımına gidilecektir” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca Alman havayolu şirketi Lufthansa’da İngiliz British Airways’in ardından Çin’e uçuşlarını durduğunu açıkladı.

Coronavirus salgını nedeniyle uçuşlarını durdurma kararı alan diğer havayolu şirketleri ise şöyle:

– Endonezyalı havayolu şirketi Lion Air
– Koreli Seoul Air
– Finlandiya merkezli havayolu Finnair
– Chicago merkezli havayolu United
– Air Canada
– Hong Konglu havayolu Cathay Pacific

Çin’in tüm bölgelerine yayıldı

Son edinilen bilgilere göre Çin’de virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 170’e çıktı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, coronavirüsun bulaştığı hasta sayısını 7 bin 711 olarak duyururken 81 bin kişinin ise hastalık şüphesiyle gözlem altında tutulduğu bilgisini verdi. Ayrıca Tibet’te de bir vakanın doğrulanmasıyla Çin ana karasındaki bütün bölgelere hastalığın yayıldığı saptandı.

Alınan önlemlere rağmen önü kesilemeyen virüsten korunmak için alınan maske, el dezenfektan losyonları /jelleri ve anti bakteriyel mendillerin satışları da yükselmiş durumda. Havalimanları eczanelerinde satışlar yüzde 60’a varan oranlarla dikkat çekti.