AtlasGlobal yolcuları bilet ücret iadelerini nasıl alacak?

Şubat 2020 tarihinde iflas ettiğini duyuran AtlasGlobal Havayolları’ndan bilet ücretlerini geri almak isteyen yolcular ne yapmalı, nereye, nasıl başvurmalı? İşte yanıtı…

Hollanda’dan Atakan Kocer adlı Atlasglobal yolcusunun gazetemize ulaşarak yönelttiği bir soru neticesinde bilet paralarının iadeleri için hangi adımların izlenmesi gerektiğini sizler için araştırdık.

“İADE EDECEĞİZ” DEDİLER AMA 2 AY GEÇTİ

AtlasGlobal ile ilgili haberlere sitemizden ulaşarak bilet paralarının iadesi hakkında mağdur olduklarını ifade eden Atakan Kocer, bilet aldığı eşinin ve iki çocuğunun gelişen olaylar sonucu bu biletlerle uçamadıklarını söyledi. AtlasGlobal ile görüşerek kendilerine bilet paralarının iade edileceğini söylediklerini kaydeden Kocer, aradan 2 ay geçtiğini belirterek “Yurt dışından ikamet ettiğimiz için bu işi her an takip edemiyoruz. Bu sorunu nereden ve nasıl çözebiliriz?” diye sordu.

BAŞVURU DETAYLARI

Mağduriyet yaşayan AtlasGlobal yolcularına yol göstermek adına Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne (SHGM) ulaştık ve detayları sizler için öğrendik.

AtlasGlobal’den herhangi bir tarihte bilet alan bir yolcuysanız bilet paranızın iadesini alabilmek için ilk önce Türkiye’deki tek yetkili olan SHGM’ye başvurmanız gerekiyor. Bunun için işte adım adım yapmanız gerekenler:

1. Adım: SHGM’nin resmi internet sitesine girin. Sitenin en üst kısmında yer alan ‘Yolcular için‘ başlıklı bölüme tıklayın.

2. Adım: Ardından ‘Yolcu Hakları‘ bölümünden ‘Başvuru usul ve Esasları‘ ilgili bilgilendirmeyi okuduktan sonra ‘Online başvuru yapmak için tıklayınız‘ linkine tıklayın.

3. Adım: Karşınıza çıkan ‘Yolcu Hakları Formu‘nda ilgili kısımları doldurarak başvurunuzu gerçekleştirin.

ATLASGLOBAL BİLET İADESİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

ÜCRET İADESİ MUAMMA AMA…

SHGM’nin bize verdiği bilgiye göre havayolu şirketinin faal halde olmadığı ve iflas ettiği için bilet iadelerinin ödenip ödenmemesi noktasında kesin bir bilginin olmadığını ifade etti. Yani prosedür için gerekli olan başvuru koşulu sonrasında bilet paralarının iadesi şu an için söz konusu değil. Paranızı alamama ihtimali olmasına karşın siz yine de gerekli olan bu prosedürü gerçekleştirmeyi ihmal etmeyin.

AtlasGlobal ile ilgili tüm haberlere ulaşmak için linke tıklayınız.