RevPOR (Revenue Per Occupied Room) nedir?

İşgal başına düşen oda geliri anlamına gelir. Otel işletmeciliğinde finansal performansı değerlendirmek için kullanılan bir endüstri metriğidir. Aynı zamanda RevPOR, otelin herhangi bir zamanda ne kadar dolu olduğunu gösteren bağımsız bir metriktir. Sonuç olarak, gelir yönetimi stratejisinde rol oynayabilir. Otel sahiplerine ve otel müdürlerine sağlamış olduğu en önemli değer; satılan otel odalarından elde edilen geliri tam olarak göstermesidir.

#TGilekeşfet haber önerisi: Öğrenciler için bir rehber: Turizm ile ilgili meslekler

RevPOR ne anlama gelir?

RevPOR otelin dolu olan odalarından elde edilen gelir ile ilgilenir. ADR’dan farkı, RevPOR, yalnızca oda fiyatının kendisini değil aynı zamanda oda servisi, çamaşırhane hizmetleri ve oda içi film gösterimi, tur, spa satışı gibi ek hizmetlerde içeren “Toplam RevPOR” olarak ifade edilebilir. RevPAR’dan da farklıdır çünkü sadece otelin dolu odalarını hesaba katar.

Gelir yöneticiliği için, otel sahiplerine otelde konaklayan her partiden ne kadar gelir elde edildiğini gösterir, aynı zamanda konaklayan misafirlerin harcama alışkanlıklarını da gösterir. Bu gösterge otel yönetiminin geliri arttırmak için gerekli hazırlıkları yapması ve aksiyonları alması açısından önem taşımaktadır. Örneğin elde edilen göstergede misafirlerin mini bar harcamaları gözle görülür oranda artmışsa, otel yönetimi mini bar’dan daha fazla gelir elde etmek için mini bar konsepti üzerinde ciddi bir çalışma yaparak, ürün yelpazesini, yapılan menü mühendisliği sonuçları paralelinde genişletebilir. Böylece hem misafir memnuniyeti artmış olacak hem de mini bar’dan elde edilecek olan gelir yükselecektir.

RevPOR nasıl hesap edilir?

RevPOR’u bulmak için kullanılan basit formül aşağıda belirtilmiştir;

RevPOR = Dolu olan odalardan elde edilen toplam gelir / Dolu oda sayısı

Burada toplam gelirin içinde; konaklama + kahvaltı + Spa + Bar + Minibar + Diğer ekstra gelir yer almaktadır.

RevPOR, konuk otelinizden adımını attığı andan itibaren sizin gerçekten ne kadar başarılı olduğunuzu gösterir. Bu da sizin genel performansınızı irdelemeniz açısından önem taşımaktadır. RevPOR hesaplamasını günlük, haftalık, aylık veya yıllık yapabilirsiniz. Bu şirket anlayışının ne olduğuna bağlıdır.

Her ne kadar RevPOR, ADR ve RevPAR’dan daha az kullanılsa da, gelir yönetimi için faydalıdır. RevPOR’un belirgin tek dezavantajı otelin doluluk oranları ile ilgilenmemesidir.

Öğrenciler için bir rehber: Turizm ile ilgili meslekler

Önceki İçerikBeş kilogram altını yolcu beraberinde Türkiye’ye sokabilecek
Sonraki İçerikAtlasGlobal yolcuları bilet ücret iadelerini nasıl alacak?
1958 yılında doktor bir ailenin çocuğu olarak Burdur'da doğdu. Lise öğrenimini 1975 senesinde İzmir Özel Fatih Kolejinde tamamladıktan sonra, üniversite eğitiminin Ön Lisans kısmını Turizm ve Otel Operasyonları üzerine 1980 senesinde Londra'da bulunan Middlesex Üniversitesinde takdirname ile tamamladı. 1983 yılında ise yine aynı üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği üzerine Lisans tahsilini başarı ile tamamladı.1983 senesinde Middlesex Üniversitesinde İşletme üzerine yüksek lisans diplomasına devam etti. 1986 yılında Türkiye'de Divan İstanbul oteli ile otelcilik sektörüne giriş yapan Selçuk KUTTAŞ, Hilton International Ankara, swisotel The Bosphorus Istanbul, Hyatt Regency Istanbul & Hyatt Regency Baku , Princess Otelleri ve diğer otel grupları ile çalıştıktan sonra 2012 senesinde, beş yıl görev yaptığı Dedeman Hotels & Resorts International'dan ''Otel Genel Müdürü'' ünvanı ile emekli oldu. Kariyeri boyunca Yeditepe Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Swissotel Eğitim Merkezi ve Vatel International Business School Tourism & Hotel Management'da tam zamanlı ve ders saati ücretli ''Öğretim Görevlisi'' olarak çalıştı. KUTTAŞ çok iyi derecede İngilizce ve orta seviyede Fransızca bilmektedir. İngiltere'de bulunan Otel İşletmeciliği Enstitüsünün (Institute of Hospitality) üst düzey üyesidir. Aynı zamanda merkezi Antalya'da bulunan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneğinin de (POYD) üyesidir. Selçuk KUTTAŞ evli ve bir kız çocuğu sahibidir.