MICE bileşenleri seslerini duyurmak için bir araya geldi

Yaklaşık 50 civarında sektör paydaşını bir arada barındıran dernekler, yaşanan krizle birlikte “tek ses” hareket etme kararı aldılar.

Dünya’da bilinen adıyla MICE sektörü, ülkemizde bilinen adıyla Kongre, Toplantı, Fuar ve Etkinlik sektörü ve bu sektörde faaliyet gösteren (ses, ışık, görüntü sistemleri kiralama, acenta ve etkinlik ajansları, dekor, stand tasarımı ve üretimi başta olmak üzere fotoğraf – video çekimi, yazılım – bilişim, catering, insan kaynakları, ozalit, süsleme, transfer, çeviri, sanatçı menajerliği ve müzik organizasyonları gibi tedarik hizmeti sunan) firmaların üye olduğu aynı zamanda yaklaşık 50 civarında sektör paydaşını bir arada barındıran dernekler, yaşanan krizle birlikte “tek ses” hareket etme kararı aldılar.

MICE bileşenleri hafta başında bakanlıklara arz edilecek olan mektuplarda kısaca aşağıdaki hususlara değinilip, sektörel destek ve yardım talebinde bulunacaklar.

  • Nitelikli misafire hizmet vermekle birlikte, hizmet verdiğimiz profilin ülke ekonomisi, cari açığa olan desteği ve tanıtımına olan katkısı malumunuzdur.
  • Aynı zamanda çalıştığımız ve hizmet sunduğumuz sektör; başta şehir ekonomileri olmak üzere yan ekonomileri besleyen ve ayakta tutan büyük bir ekosistemdir.
  • Günümüze dek kamu tarafından destek ve beklenti içerisinde olmadan kendi başına ayakta kalmaya çalışan sektörümüz; Dünya üzerinde yaşanan, ülke sınırlarının kapandığı, karşılıklı uçuşların durdurulduğu, şehirlerin ve ülkelerin karantina altına alındığı ve ülke olarak yansımalarını derinden hissettiğimiz bir duruma dönüşmüştür.
  • Şüphesiz ki mevcutta yaşanan bu durum münferit seyahatlerin dışında birden çok kişinin katıldığı organizasyon, etkinlik, lansman, toplantı, fuar, kongre ve gezileri gerek motivasyon ve gerekse katılım açısından son derece olumsuz etkilemiştir.
  • Yaşadığımız bu sürecin başta Sn. Cumhurbaşkanımız’ın öncülüğü, Sağlık Bakanımızın başarılı süreç ve koordinasyon yönetimiyle en az kayıpla atlatılacağına olan inancımız tamdır.
  • Son 5 yıl içerisinde ülke olarak yaşadığımız üzücü olaylar, çalıştığımız sektörde belirgin olarak hissedilmiş olup, grup tabir edilen toplu seyahat eden misafirlere sunduğumuz hizmet tarafında büyük yaralar açmıştır.
  • Seyahat kısıtlamaları ve iptaller bu şekilde devam ederse, acil önlem alınmadığı takdirde fuar, kongre, toplantı organizasyonu, sahne tasarımı ve uygulaması, fuar stant dekorasyonu, ses, ışık ve görüntü sistemleri kiralama sektörlerinde çalışan insanların büyük çoğunluğunun işini kaybetmesi kaçınılmazdır. Ayrıca bu sektörlere hizmet veren firmaların önemli bir kısmı mevcut tecrübe birikimi ile birlikte yok olup gidecektir.
  • Olağan şartlar altında sürekli büyüyen ve sağladığı istihdamın yanında ülkemizin tanıtımı, katma değer üretimi, istihdam ve ihracatına vazgeçilmez katkıları bulunan sektörümüzün hayatını sürdürebilmesi için gerekli olduğuna inandığımız taleplerimize vereceğiniz destekler bizleri ayakta tutmaya yarayacaktır.

MICE Bileşenleri grubunda imzası bulunan dernekler aşağıdaki gibidir.

Saygılarımızla,

DPiD- Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği
I-MICE- Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği
İSTAV- İstanbul Sanat Tanıtım Araştırma Vakfı
MPI- Uluslararası Toplantı Profesyonelleri Derneği
SITE- Motivasyon Etkinlikleri Turizmi Yöneticileri Derneği
SSTD- Sergileme ve Stant tasarımcıları Derneği
TETSED- Tüm Etkinlik Teknolojileri Sektörü Derneği
TUED- Türkiye Uluslararası Etkinlikler Derneği
UFYD- Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği
YEPUD- Yaratıcı Etkinlikler Planlama ve Uygulama Derneği
YEKON- Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği