Rusya’da tur operatörleri devlet kapısına dayandı

Last Updated on 21 Mart 2020 by Turizm Günlüğü

Rusya Tur Operatörleri Birliği, coronavirus nedeniyle sektörün uğradığı zararı en aza indirmek için Maliye Bakanlığı, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan destek talep etti. 

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Merkez Bankası’na başvurarak, sigorta şirketlerinin sözleşmeleri uzatmaları konusunda uyarılmasını talep etti.

Talepteki düşüş nedeniyle destinasyon sayısını azaltmak zorunda kalan tur operatörleri, hava yolu şirketlerinin sefer sayılarını azaltması ve sigorta şirketlerinin sözleşme yenilememesi nedeniyle de zor bir süreçten geçiyor.

İPTALLER ARD ARDA GELDİ

Rusya’da coronavirus yüzünden dış turizm hareketi de fiilen askıya alınıyor. Çoğunluğu sektörün Türkiye kökenli büyüklerinden oluşan tur operatörleri ardı ardına turları iptal ediyor.

20 NİSAN’A KADAR OLAN TURLARIN HEPSİ İPTAL

Anex Tour, Biblio Globus, Pegas Touristik şirketleri de 20 Nisan tarihine kadar olan tüm yurt dışı turlarını iptal etti.

“TUI Rossiya” şirketi 20 Mart-30 Nisan tarihleri arasındaki tüm turlarını iptal ettiğini açıklayarak müşterilerinden yurt içi turlarını tercih etmelerini önerdi.

“HENÜZ UFUK GÖRÜNMÜYOR” 

Turkrus.com’un haberine göre, coronavirus salgınının ilk etkilediği sektörlerden birinin turizm olduğuna dikkat çeken OnlineTour.ru yöneticisi İgor Blinov, “Tüm ofislerimizi kapattık, personellerimiz evden çalışıyor. Satışlar tamamen online yapılıyor. Henüz ufuk görünmüyor” dedi.

ATOR’DAN DESTEK TALEBİ

Rusya Tur Operatörleri Birliği’nin, sigorta şirketlerinin sözleşmeleri uzatmaması ile ilgili Merkez Bankası’na başvurduğunu belirten VIP Servis şirketi Genel Müdürü Dmitri Gorin, “Şirketlerin 15 Nisan’da garanti sunmaları gerekiyor. Tur operatörlerinin sigorta fonlarında 23 milyar ruble var. Rusya’da 25 bin turizm acentesi ve en az 4 bin tur operatörü bulunuyor. Bu nedenle Merkez Bankası’nın yardımını çok önemsiyoruz. Sigorta sözleşmelerinin uzatılması çok önemli, çünkü buna sahip olmayan şirketlerin lisansları iptal edilecek” diye konuştu.

ATOR İLGİLİ BAKANLIKLARA BAŞVURDU

Rusya Tur Operatörleri Birliği, coronavirus nedeniyle sektörün uğradığı zararı en aza indirmek için Maliye Bakanlığı, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan destek talep etti.