Diyanet’ten “Umre ücretleri” duyurusu

2023 Hac kayıtları

Last Updated on 27 Mart 2020 by Turizm Günlüğü

Diyanet İşleri Başkanlığı, Umre turları iptal edilen umrecilere ücret iade işlemlerinin nasıl yapılacağına ilişkin bir duyuru yayımladı. Diğer yandan 2020 yılı hac ödemeleri taksitleri ve hac işlemleri ikinci bir duyuruya kadar ertelendi.

Suudi Arabistan’ın, coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle Umre ziyaretlerini geçici olarak askıya alması ve umre ziyaretlerinin geçici olarak durdurulmasının ardından, Diyanet İşleri Başkanlığı, internet sitesinden 2020 yılı hac ödemeleri ile ilgili duyuru yaptı.

İKİNCİ BİR DUYURUYA KADAR ERTELENDİ

“Hac Ödemeleri İkinci Bir Duyuruya Kadar Ertelenmiştir” başlıklı duyuruda; 2’nci ve 3’üncü taksit ödemelerine ilişkin “2020 yılında hacca gitmek üzere kesin kayıt yaptırıp ilk taksit ödemelerini yaparak 2’nci ve 3’üncü taksit ödemelerini henüz yapmayan hacı adaylarımızın taksit ödemeleri ve hac ile ilgili iş ve işlemler ikinci bir duyuruya kadar ertelenmiştir. Hac ile ilgili iş ve işlemler de (hacı adaylarımızın eğitimleri, valiz, kitap, malzeme dağıtımı, görevli seçimi ve eğitimi gibi konular) ikinci bir duyuruya kadar ertelenmiştir” denildi.

UMRECİLERİN ÜCRETLERİ İADE EDİLECEK

Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinde ayrıca umre turları iptal edilen umrecilere ücret iade işlemlerinin nasıl yapılacağına ilişkin bir duyuruya da yer verildi.

TALEP EKRANI AÇILDI

Duyuruda, coronavirusten korunmak ve yayılımını önlemek amacıyla umre turlarının ileri bir tarihe ertelenmesi üzerine, bazı kafilelerin umre vizelerinin alınmasına rağmen iptal edilmek zorunda kalındığı bildirildi. Umre vizeleri alınan ve turları iptal edilen umre yolcularından vize ücreti kesintisi yapılmadan ücretlerin iade edileceği kaydedilirken, Koronavirüs tedbirleri doğrultusunda umreye gidemeyen umrecilerin ücret iadelerinin IBAN hesabına gönderilmesi için talep ekranı açıldı.