Bakan Ersoy açıkladı… Seyahat acentaları için iki yeni düzenleme…

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, acente belgelerinin devrine imkan tanıyan düzenlemenin torba yasaya girdiğini ve küçük ölçekli seyahat acentalarına hızlı destek kredisi vereceklerini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bloomberg HT’de Açıl Sezen’in sunduğu Finans Merkezi programına video konferans aracılığıyla katıldı.

Mehmet Nuri Ersoy, katıldığı program kapsamında Bakanlığın coronavirus krizine yönelik hayat geçirdiği iki yeni düzenlemenin ayrıntılarını paylaştı.

BELGE DEVRİ TORBA YASADA 

Bakan Ersoy, seyahat acentesi belgelerinin devrine olanak tanıyan düzenlemeyi torba yasa kapsamına eklediklerini açıkladı.

Diğer yandan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; iç turizmi canlandırmak için otel ve seyahat acentaları için daha kapsamlı mali destekler sağlamak adına Maliye Bakanlığı ile ortak çalışmalar yürüttüklerini de belirtti.

KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ACENTALARA HIZLI DESTEK KREDİSİ

Bakan Ersoy; seyahat acentaları için “İşe Devam Kredisi” nin koşullarını da esnettiklerini açıkladı.

Küçük seyahat acentaları için mini bir paket oluşturduklarını belirten Bakan Ersoy; “bu krediye yönelik başvuruları Bakanlığın internet sitesi üzerinden yapabileceklerini; hızlı ve esnek bir paket olduğunu ve Nisan ayı itibariyle kullandırmaya başlanacağını” söyledi.

BAŞVURU İÇİN İSTENEN İKİ KOŞUL

Bakan Ersoy kredinin kullanım koşullarına ilişkin ise şunları paylaştı: “En az iki tane personel çalıştırmalarını yeterli buluyoruz. 2019 yılı cirosunun da 500 bin ve üzeri olmasını şart koşuyoruz. Başka herhangi bir şartımız yok. Bu iki tane taahhüttü yerine getirirlerse hızlı bir şekilde kullandırıyoruz.”