Lufthansa’dan küçülme kararı: Germanwings ile yollar ayrılıyor

Lufthansa Airbus A380

Alman havayolu grubu Lufthansa, küçülmeye gideceğini açıkladı. Lufthansa, bünyesindeki low-cost havayolu şirketi Germanwings için kapatma kararı aldı.

Coronavirus salgını sonrasında Alman havayolu devi Lufthansa küçülme kararı aldı. Lufthansa Grubu’nun Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada; “havacılık endüstrisinin coronavirus krizinden önceki seviyeye kısa vadede ulaşmasının beklenmediği; küresel anlamda seyahat kısıtlamalarının tamamen kalkmasının aylar alacağı ve küresel havayolu hacminin kriz öncesi seviyelere dönmesinin yıllar alacağı” belirtildi.

Bu değerlendirmeye dayanarak; Lufthansa’nın uzun vadede uçuş operasyonları ve yönetim kapasitesini azaltmak için geniş kapsamlı tedbirler almaya karar verildiği açıklandı.

GERMANWINGS İLE YOLLAR AYRILIYOR

Bu doğrultuda Lufthansa bünyesindeki low-cost havayolu şirketi Germanwings’i kapatma kararı aldı. Yaklaşık 30 uçağı bulunan Germanwings’in operasyonları sona erecek.

Alman basınında yer alan haberlere göre, bu durum Germanwings bünyesindeki bin 400 çalışanı doğrudan etkileyecek.

GENİŞ GÖVDELİ UÇAKLAR FİLODAN ÇIKARILACAK 

Alman havayolu firması Lufthansa, tasarruf kararları kapsamında öncelikli olarak geniş gövdeli uçaklarını filodan çıkaracak. Bu kapsamda Lufthansa altı Airbus A380 uçağı, yedi A340-600 uçağı ve beş Boeing 747-400 uçağı hizmet dışı bırakıyor.

Diğer yandan altı A380’in 2022’den itibaren satışa çıkarılması planlandı. Lufthansa, Frankfurt ve Münih merkezlerinde de küçülmeye gidecek.