Bir ile daha ilçeler arası seyahat kısıtlaması geldi!

Ruslar Türkiye tatiline araçla gelmeye başladı
Ruslar Türkiye tatiline araçla gelmeye başladı

Corona virüsü tedbirleri kapsamında il genelinde ilçelere, beldelere ve köylere özel araçlarla gidiş-gelişlere kısıtlama getirilmeye devam ediyor. Buna göre Tekirdağ’ın ardından şimdide Osmaniye’de seyahatler kısıtlandı.

Osmaniye’de İl Hıfzıssıhha Meclisi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İlimizde vatandaşlarımızın ilçelere, beldelere ve köylerimize, köylerimizden beldelere, ilçelere ve ilimiz merkezine ilçelerden ilçelere sosyal hareketliliğin ve insanlar arası teması azaltmak ve sosyal izalasyonun sağlanması için özel araçlar ile gidiş ve gelişin zorunlu haller dışında kısıtlanmasına karar verildi.”

Türkiye’nin 81 ili için seyahat izin belgesi nereden ve nasıl alınır? öğrenmek için bkz: İstanbul’da seyahat izin belgesi nereden alınır?

Açıklamanın devamında 18-20 yaş arası çalışan gençlerle ilgili olarak ise şu bilgiler verildi:

“İl Hıfzıssıhha Meclisi 03.04.2020 tarih ve 15 Nolu Olağanüstü Kararı’nın 1’inci Maddesi’nde; ilimizde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmaları 03.04.2020 tarihi saat 24:00’den itibaren geçici olarak yasaklanması sonucu uygulamada bazı tereddütler yaşandığı görülmektedir. Bu tereddütlerin giderilmesi ve uygulama birliğinin tesis edilmesi amacıyla aşağıda belirtilenlerin kapsam dışı tutulmalarına;

Buna göre doğum tarihi 01.01.2000-01.01.2002 tarihleri arasında (18-20 yaş aralığında) olmakla beraber; kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel veya işçi statüsünde görevli olanlar, özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler, tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelgemiz ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri, sokağa çıkış yasağından muaf tutulanlar istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurması ve denetimler sırasında bu belgeleri ibraz etmelerine karar verilmiştir.”