İşe Devam Kredisi’nin kriterlerinde değişiklik mi yapılacak?

Acentalara verilecek “İşe Devam Kredisi”nin kriterlerine yönelik itirazlar yanıt bulacak mı? Kültür ve Turizm Bakanlığı acenta teşvik paketinin kriterlerinde revizeye gidecek mi?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, küçük ölçekli acentalara verilecek “İşe Devam Kredisi”nin başvuru kriterlerini 7 Nisan tarihinde açıkladı.

Bakan Ersoy’un açıkladığı bu iki kritere göre; başvuracak acentalara:

  1. En az iki SGK’lı çalışanı olması ve
  2. Geçen yıl 500 bin Lira’lık ciro yapmış olma şartı koşuldu.

KRİTERLER TARTIŞMA YARATTI

Açıklanan bu iki kriter sektörde tartışma konusu oldu. Bunun üzerine acenta temsilcileri, bu kredi paketinden daha fazla acentanın yararlanabilmesi için taleplerini ilgili mercilere iletti. Acenta temsilcileri kriterlerin kapsamını genişletmek için yeni bir düzenlemeye gidilmesini talep ettiler.

Acentalar öncelikli olarak, “iki SGK’lı çalışanının olması” kriterini küçük ölçekli acentaların yapısını göz önünde bulundurarak; “bir SGK’lı, bir Bağ-Kur’lu çalışan” şeklinde revize edilmesi taleplerini Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bürokratlarına ilettiler.

Kulislerden aldığımız bilgiye göre; Bakanlığın bürokratları, acentaların bu talebini Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a iletti. Bakan Ersoy’un acentaların bu talebine olur verdiği bilgisi geldi. Buna göre “iki SGK’lı çalışanının olması” şartı, muhtemelen “bir SGK’lı, bir Bağ-Kur’lu çalışan” şeklinde yeniden düzenlenecek. Fakat Bakanlık’tan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.