Turistleri online takibe alacak

Moskova Belediyesi, cep telefonu verileri yardımıyla yabancı turistleri izleyecek bir sistem kurma hazırlığında olduğunu açıkladı.

Moskova Belediyesi, coronavirus krizi sonrasında cep telefonu verileri yardımıyla yabancı turistleri izleyecek bir sistem kurmaya hazırlanıyor. Bu sayede sınırlar açıldıktan sonra salgının yeniden yayılmaması için zamanında önlem alınabilmesi planlanıyor.

Turkrus.com’un Kommersant Gazetesi’nden aktardığı habere göre, belediyenin sistem için Yandex ile çalışabileceğini yazdı.

Gazetenin belediye yönetimindeki bir kaynağa dayandırdığı habere göre, planlanan sistemin şehre gelen turist sayısını ve bu turistlerin en çok hangi bölgelerde gezdiğini takip etmesi bekleniyor. Böylece turistlerle temasa geçen kent sakinleri de belirlenebilecek.

Belediye’nin 2015 yılından bu yana cep telefonu operatörlerinden çeşitli amaçlarla kullanıcıların hareketlerini gösteren veriler satın aldığı bildiriliyor. Bu iş için son 5 yılda harcanan para miktarı 516 milyon ruble (7 milyon dolar).

Moskova yönetimi 3 Marttan itibaren coronavirus teşhisi konduğu bilinen vatandaşları cep telefonu konum verisi üzerinden takip ediyor.