TOKİ’den Salda Gölü açıklaması

Salda Gölü çevresindeki inşaata ilişkin sosyal medyada ortaya çıkan görüntülerin ardından Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından bir açıklama yayımlandı. İşte ayrıntılar…

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Salda Gölü’nde iş makinelerinin çalışma görüntüsünün yer aldığı bir videoyu Twitter hesabından paylaşmasının ardından görüntüler sosyal medyada tartışmalara yol açtı ve büyük tepki topladı. Konuya ilişkin TOKİ’den açıklama geldi.

HABER ÖNERİSİ: Salda Gölü’nde inşaat başladı

TOKİ tarafından Salda Gölü’ne ilişkin yapılan açıklamada; “Yüklenici firmaya makineli araçların inşaat alanına kesinlikle sokulmaması talimatı verilmesine rağmen bu konuda yeterli hassasiyet göstermemiştir. Yüklenici firmaya kusurlu davranışları nedeniyle gerekli maddi ve sözleşmesindeki diğer ceza hükümleri işletilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada diğer yandan, “müşavir firma ve sorumlu personeller ile ilgili soruşturma başlatıldığı ve sorumlu personellerin görevlerinden uzaklaştırıldığı” belirtildi.

—o—

TOKİ tarafından Salda Gölü’nde ortaya çıkan görüntülere ilişkin yapılan açıklama şu şekilde:

SALDA GÖLÜ KAMUOYU AÇIKLAMASI

Salda Gölü ile ilgili olarak sosyal medya platformu Twitter üzerinden paylaşımlar yapılmaktadır.

Paylaşımlarda yer alan görüntüler yüklenici firmanın şantiye alanı ve otopark bölümünde arazi düzenleme görüntüleri olup, koruma amaçlı oluşturulan yaklaşım mesafesinin dışında küçük bir alandır.

Bu görüntüler kamuoyu gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) olarak bizleri de oldukça rahatsız etmiştir.

Yüklenici firmaya makineli araçların inşaat alanına kesinlikle sokulmaması talimatı verilmesine rağmen bu konuda yeterli hassasiyet göstermemiştir. Yüklenici firmaya kusurlu davranışları nedeniyle gerekli maddi ve sözleşmesindeki diğer ceza hükümleri işletilmiştir.

Ayrıca, müşavir firma ve sorumlu personeller ile ilgili soruşturma başlatılmış olup, sorumlu olan personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır.

Bu tür görüntülerin bir daha kesinlikle yaşanmayacağını, çalışmalarımızı çevre hassasiyetini ve kamuoyu duyarlılığını gözetecek şekilde yürüteceğimizi saygıyla bildiririz.