Uçuş yasakları varken bu uçaklar neyin nesi?

Uçuş takip uygulamalarında uçuş iptallerine ve uçuşların askıya alınmasına rağmen görünen uçaklar kafalarda soru işaretine neden olup; sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Uçuş takip uygulaması ve internet sitesi Flightradar 24, sivil havacılığa merak duyanların yakından takip ettiği bir platform…

Coronavirus (COVID-19) pandemisi sonrasında havayolu firmalarının yolcu taşımacılığına yönelik uçuşlarını askıya almalarıyla filolarını hangara çekti.

Buna rağmen Flightradar 24 uygulaması üzerinden anlık olarak takip edildiğinde dünya çapında birçok uçağın havada olduğu gözlemleniyor.

Bu uçaklar insanların kafalarında soru işareti oluştururken; sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Bu sorulara muhatap olan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi; Twitter hesabı üzerinden cevap verdi.

THY Genel Müdürü Ekşi, uçuş takip uygulamasında görünen THY uçaklarının:

  1. Kargo uçakları (Cargo yazar)
  2. Sadece kargo taşıyan yolcu uçaklarıdır. (Kargo ihtiyacından dolayı)
  3. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ülkemize getiren yolcu (tahliye) uçakları > (THY’den ABD’deki Türk vatandaşları için özel sefer) olduğunu açıkladı.

Bilal Ekşi bu sorulara yönelik şu paylaşımda bulundu:

ASKIYA ALINAN UÇUŞLAR NE BOYUTTA?

Coronavirus pandemisi sonrasında askıya alınan yolcu uçuşlarının Flightradar 24’e yansımasının boyutları için: Corona salgını radarlara nasıl yansıdı? başlıklı haberimize göz atabilirsiniz.

HAVAYOLU FİRMALARI KARGO TAŞIMACILIĞINA YÖNELDİ

Havayolu firmalarının önemli bir kısmı, coronavirus pandemisi nedeniyle yolcu taşımacılığına yönelik uçuşlarını askıya almalarının ardından, ekonomi tedbirleri kapsamında yolcu uçaklarını kargo uçaklarına çevirerek; hem operasyonlarını sürdürüyor hem de coronavirus ile mücadeleye katkı sağlıyor.

Hatırlanacağı üzere bu hafta içerisinde SunExpress ve Azur Air firmaları kargo taşımacılığına başladıklarını duyurmuştu.

HABER ÖNERİLERİ

Azur Air kargo taşımacılığına başladı

SunExpress’ten ilk adım…