Akdeniz destinasyonlarında son durum…

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti, Hırvatistan, Karadağ, Fransa, İspanya, Tunus’ta coronavirus (COVID-19) önlemleri ne durumda? Yasaklar ne zaman kalkabilir? Akdeniz Çanağı ülkelerindeki oteller ne zaman açılmayı planlıyor?

YUNANİSTAN

23 Mart tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 27 Nisan’a geçerli olacak. Ülke genelinde oteller ise 30 Nisan’a kadar kapalı.

Turizm sektörüne yönelik destekler hükümetin gündeminde yer alıyor. Turizme yönelik tesislerin 10 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak açılması planlanıyor.

İyimser senaryoya göre, normale dönüş tarihi Mayıs ayının sonu olarak öngörülüyor.

GÜNEY KIBRIS RUM CUMHURİYETİ

Karantina kararları kapsamında 30 Nisan tarihine kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hükümet, turizm çalışanlarının maaşlarının %60’ını karşılama kararı aldı. Turizm sektörüne yönelik başka mali destekler de Hükümet’in gündeminde. Otellerin 1 Haziran’dan sonra açılması bekleniyor fakat kesin tarih belli değil.

HIRVATİSTAN

Hırvatistan’ın önemli turistik destinasyonu İstirya’da oteller kapalı. Ülke genelinde otellerinin önemli bir kısmı, şehir otellerinin ise hepsi kapalı. Gelişmeler takip ediliyor ve kısmi bir şekilde otellerin açılması planlanıyor.

FRANSA

Ülke 11 Mayıs tarihine kadar karantina altında. Ülke genelinde oteller Mayıs sonuna kadar kapalı kalma kararı aldı.

İSPANYA

İspanya’da genelindeki olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı 9 Mayıs’a kadar uzatıldı.

Haziran ayının ikinci yarısından itibaren iç turizmin ve yurt içi seyahat hareketlerinin yavaş yavaş toparlanmaya başlayacağı öngörülüyor. Yurt dışı seyahatlerine ve yurt dışından ziyaretçi kabulünün ne zaman başlayacağına ilişkin tarih belirsizliğini koruyor.

TUNUS

Tunus Başbakanı Elias Fahfah, 20 Nisan’da karantina ve sokağa çıkma yasağının 4 Mayıs tarihine kadar uzatıldığını açıkladı. Bu tarihten sonra, sosyal ve ekonomik faaliyetlere kademeli olarak geri dönüş yapılması planlanıyor.

5 Nisan’dan bu yana ülkedeki üç otel, bin 500’e yakın coronavirus hastasına hizmet etmek için pandemi hastanesine dönüştürüldü.