Bakanlık uçak bileti ücret iadelerini garanti altına aldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, havayolu sefer iptallerinden dolayı işletmecilerin slot kaybına uğramaması için gerekli tedbirleri aldıklarını açıkladı.

Sektörün 38 milyon liralık borcu ötelendi

Salgından en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen sivil havacılıkta alınan tedbirler kapsamında sektörün ödemesi gereken yaklaşık 38 milyon liralık borcu ötelendi. Bakan Karaismailoğlu; havalimanı, terminal ve yer hizmetlerine ait işletmelerin de ruhsat ve temdit ödemelerini uçuşların başlamasından 3 ay sonrasına ertelendiğini bildirerek şu önemli açıklamayı yaptı:

Havayollarının Eurocontrol’e olan yaklaşık 30 milyon euro borcu ertelendi

“Diğer hizmetlerin ücretleri bu yıl için yüzde 50 oranında indirildi. Havayollarının Eurocontrol’e olan yaklaşık 30 milyon euro borcu ertelendi. Tüm turistik faaliyetleri ile taşımacılık faaliyetleri iptal edilen sıcak hava balonu işletmeleri de ruhsat veh temdit ödemelerine ait yaklaşık 15 milyon lira tutarındaki alacakları bir yıl ertelendi. Havayolu yolcu haklarına ait yönetmelikte yapılan düzenleme ile havayollarından bilet iadelerinin yapılmasını yolcu hakları bakımından garanti altına aldık. Yaptığımız bu düzenleme ile vatandaşlarımız isterse biletlerini açığa aldırabilecek ve bu biletleri 6 ay içerisinde kullanabilecekler. Bilet ücret iadesi isteyen vatandaşlarımıza da havayolu firmaları tarafından uçuşların başlatılmasının ardından iki ay içerisinde ödediği bilet ücretini iade alabilecek.”