Dünyanın en garip müzeleri

Bir müzeyi ziyaret etmeyi düşündüğünüzde, muhtemelen ciddi ve tanınmış bir kurumu görmeyi düşünürsünüz. Ancak, tüm müzeler geleneksel değildir. Biraz tuhaflık ve düpedüz ürperticilik arasında değişen sıra dışı müzeler de var.

Hangi tuhaf müzeleri ziyaret etmeniz gerektiğini öğrenmek için, ‘Dünya’nın En Garip Müzelerine’ bir göz atalım.

1. Avanos Saç Müzesi, Avanos, Türkiye

Türkiye’nin Avanos kasabasındaki bir çömlek dükkânının altındaki küçük bir mağarada yer alan Avanos Saç Müzesi, dünyanın dört bir yanından 16.000’den fazla kadının saç örnekleri, isimleri ve adreslerini içerir. Bu tuhaf müzenin kökeni, yaklaşık 35 yıl önce, çömlekçi Galip’in bir arkadaşı kasabayı terk etmeden önce Galip’in onu hatırlamak için bir şey bırakmak zorunda kaldığında uzanıyor; ona saçını bıraktı.

2. Kötü Sanatlar Müzesi, Somerville ve Güney Weymouth, Massachusetts, Amerika

Kötü Sanat Müzesi, kötü sanatın tüm biçimleriyle ve tüm ihtişamıyla toplanması, korunması, sergilenmesi ve kutlanmasına adanmış, toplum temelli, özel bir kurumdur. Başlangıçta 1993 yılında MA, Dedham’da kurulan müzenin şu anda Somerville ve Güney Weymouth, MA’da iki şubesi var.

3. İngiliz Çim Biçme Makinesi Müzesi, Southport, İngiltere

Kuzey İngiltere’nin Southport kasabasında bulunan İngiliz Çim Biçme Makinesi Müzesi, İngiltere’nin en tuhaf müzelerinden biridir. Dünyanın tek çim biçme makinesi müzesi, İngiltere’nin Prens Charles ve Prenses Diana gibi en ünlü insanlarına ait çim biçme makineleri de dâhil olmak üzere tüm tarihleriyle 200’den fazla restore edilmiş sergiye ev sahipliği yapıyor.

4. Cancun Sualtı Müzesi, Cancun, Meksika

Meksika, Cancun’daki Cancun Ulusal Deniz Parkı’ndaki okyanus tabanında yer alan Cancun Sualtı Müzesi, dünyanın en eşsiz müzelerinden biridir. Zaten hasar gören yerel mercan resiflerinden uzaklaşan turist kitlelerini çekmek için deniz tabanına yaklaşık 500 heykel yerleştirildi. Ph-nötr kilden yapılmış heykeller, mercanların büyüyebileceği ve deniz yaşamının üreyebileceği yapay bir resif yarattı.

5. Kırık İlişkiler Müzesi, Zagreb, Hırvatistan

Hırvatistan’ın tarihi Yukarı Zagreb kasabasındaki güzel barok Kulmer Sarayı’nda yer alan Kırık İlişkiler Müzesi, yüzlerce ayrılıkları dünya çapında eşsiz bir duygusal yolculuk sunuyor. Başarısız aşk ilişkilerine adanmış, eski sevgililerden kalan kişisel nesneleri sergiler.

Dikkatinizi çekebilecek diğer müze haberleri:

6. Paris Kanalizasyon Müzesi, Paris, Fransa

Paris’in merkezindeki Sol Bank’taki Quai d’Orsay’ın altındaki kanalizasyonlarda bulunan Paris Kanalizasyon Müzesi, Victor Hugo’nun hayranları için olduğu kadar mühendislik, bayındırlık işleri veya sıra dışı turistik yerlerle ilgilenen ziyaretçiler için mutlaka görülmesi gereken bir cazibe merkezi. Roman, Les Miserables (sefiller) ve ilham aldığı müzikal. Paris’teki kanalizasyonların ilk organize turları 1889 tarihinde sunuldu.

7. İşkence Müzesi, Amsterdam, Hollanda

Hollanda’nın başkenti 50’den fazla müzeye sahiptir, ancak birkaçı İşkence Müzesi kadar tuhaf ve ürkütücüdür. Şehrin tam merkezinde bulunan müze, acı dolu Avrupa geçmişinin canlı bir görüntüsünü sunuyor. Uluslararası “Orta Çağ’da Cezalar ve Kararlar” sergisi, sorgulama koltuğundan giyotine kadar Avrupa’nın farklı bölgelerinden 40’ın üzerinde ceza aracı içeriyor.

8. Vampirler Müzesi, Paris, Fransa

Kimilerinin kaçınması gereken bir başka ürkütücü müze olan Paris’teki Vampirler Müzesi, acayip ama son derece ilginç bir yer. Macabre (korku) uzmanı Jacques Sirgent tarafından kuruldu. Bu ürpertici müze, vampirizm üzerine yaptığı özel araştırmanın görsel bir temsilidir. Müze, otantik bir 19ncu yüzyıl anti-vampir koruma kiti, mumyalanmış kedi ve çeşitli anti-vampir silahları da dâhil olmak üzere bir dizi ilginç eşyaya ev sahipliği yapıyor.

9. Köpek Tasması Müzesi, Kent, İngiltere

Ortaçağ köpek tasmalarının nasıl göründüğünü öğrenmek istiyorsanız, İngiltere’nin Kent kentindeki Leeds Kalesi’ndeki Köpek Yaka Müzesinde doğru yerdesiniz. 12nci yüzyılda inşa edilen bina, 1278 yılında İngiliz kraliyet ailesine geçti. 1979’da, 100’den fazla tasmadan oluşan çarpıcı bir koleksiyon ve 500 yıl boyunca çeşitli ilgili sergilerle Köpek Tasması Müzesi kuruldu.

10. Mumya Müzesi, Guanajuato, Meksika

Dünyanın en korkunç müzelerinden biri olan Guanajuato’daki Mumyalar Müzesi, 1833’te şehir etrafında bir kolera salgını sırasında müdahale edilen bir dizi doğal mumyalanmış cisimden oluşuyor. Ölü bedenlerin doğal mumyalanması muhtemelen sıcak ve kuru Guanajuato iklimi. Macabre sitesi 1969’da müzeye dönüştürüldü ve şu anda 100’den fazla mumya sergiliyor.

Dikkatinizi çekebilecek diğer müze haberleri:

11. Glore Psikiyatri Müzesi, St. Joseph, Missouri, Amerika

ABD’deki en sıra dışı müzelerden biri olarak kabul edilen Glore Psikiyatri Müzesi,
St. Joseph hastanesinin 130 yıllık geçmişini ve yüzlerce zihinsel sağlık tedavisini anlatıyor. Orijinal hastanenin zemininde yer alan müze sergileri arasında cerrahi aletler, tedavi ekipmanları, mobilyalar, hemşire üniformaları, kişisel notlar ve hastane hastalarından büyüleyici sanat eserleri vb.

12. Auschwitz Kampı, Polonya

Auschwitz’teki toplama kampı, İkinci Dünya Savaşı’nın kapanış aylarında Naziler tarafından terk edildi. Amacı Yahudi halkını ve Nazilerin diğer “istenmeyen” insanlar olarak gördüklerini yok etmekti. Ölüm ve zulüm düşünülemez bir ölçekte dağıtıldı, sadece bir yılda bir milyondan fazla erkek, kadın ve çocuk öldürüldü. Bugün, Auschwitz’in kalıntıları arasında, 3 numaralı krematoryumun kalıntıları var. Bu, bir giyinme odası, duş bloğu olarak gizlenmiş bir gaz odası ve daha sonra cesetleri atmak için bir fırın odasından oluşuyordu.

13. Reading Manastırının Kutsal Olmayan Tarihi

Reading Manastırı’nın harabesi, İngiliz Reading Şehri’nin tam merkezinde bulunmaktadır. 1121’de kuruldu ve bubonik vebanın yüksekliğinde, çok sayıda vücut parçası da dâhil olmak üzere kiliselerden tahliye edilen birçok kutsal kalıntıyı barındırdı. 1538’de Henry VIII tarafından manastırlarla olan anlaşmazlığı sırasında büyük ölçüde yıkıldı, manastırın başörtüsü asıldı, çekildi ve dörde çekildi. Kalıntıların içinde ve çevresinde, muhtemelen kralla iyilikten düştükten sonra açlıktan ayrılan keşişlerin hayalet figürleri görülüyor.

14. Gizemli Kraliyet Otel Şantiyesi

Bu dev lüks otel inşaatı 1970’lerde başlatıldı, ancak asla tamamlanmadı. Boş bina hala ünlü Nakagusuku Kalesi yakınındaki yerel manzaraya hâkim bir tepenin üzerinde görülebilir. Şaşırtıcı bir şekilde, geçmişi gizemde gizlendiği için gerçek tarihi hakkında çok az şey biliniyor. Mezarlarla dolu kutsal bir yere inşa edildiği ve inşaat işçileri arasında açıklanamayan çok sayıda kaza nedeniyle otel inşaatının durdurulduğu söyleniyor. İnşaat hiçbir zaman yeniden başlatılmadı ve terk edilen sitenin gizemli ışıklar tarafından perili olduğu söyleniyor.

15. Kutsal Haç Sanatoryumu

Bu sanatoryum 1923’te açıldığında, Amerika’nın en iyilerinden biri olduğu söyleniyordu. Bir Roma Katolik emri olan Kutsal Haç Kardeşleri tarafından yönetildi. Hiçbir yerin ortasındaki bu büyük akıl hastanesi, sorunlu tüberküloz hastalarının iyileşmesine yardımcı olmak konusunda uzmanlaşmıştır. Ancak sadece kısa bir süre kullanıldı. 1938’de mali sorunlar yüzünden kapandı. Ertesi yıl, sitenin büyük bir kısmı açıklanamayan bir yangınla büyük zarar gördü. O zamandan beri orada hayvan kurbanları da dâhil olmak üzere gizli faaliyetlerin sürekli söylentileri olmuştur. Sitede bir yerde cehenneme giden bir tünel olduğu söyleniyor.

Bizden söylemesi, yolunuz bunlardan birine düşerse mutlaka uğrayın deriz.

Sevgi ile kalın
Can Bekin