4. Online Turizm Motivasyon Çalıştayına büyük ilgi

100 ülkeden 773 turizmci TravelShop Turkey’in düzenlediği 3. Online Turizm Motivasyon Çalıştayında buluştu.

Last Updated on 23 Nisan 2020 by Turizm Günlüğü

TravelShop Turkey’in turizm sektörünü motive etmek için başlattığı telekonferans dizisinin dördüncüsü gerçekleşti. Zoom uygulaması üzerinden online olarak gerçekleşen toplantıya 100 ülkeden 773 turizmci katıldı.

TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender

4. Online Turizm Motivasyon Çalıştayının açılış konuşmasını yapan, organizasyonun mimari ve toplantının moderatörü TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, “Bugün 2 milyardan fazla nüfusa hizmet eden turizm STK başkanlarını bir araya getirip, turizm sektörümüze destek olmak, dünya genelinde güncel turizm bilgilerini turizmci iş ortaklarımız ile paylaşmak ve dünyadaki tüm meslektaşlarımıza ve sektörümüze faydalı olmak istiyoruz” diyerek konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizler sadece turizmci değiliz, aynı zamanda motivasyon ustayız ki haliyle de kıtaları birleştiren büyük bir gücüz. Bugün 100’e yakın ülkeden 773 turizmcinin online olarak bir araya gelmesi ve burada bizler ile beraber olması inanılmaz bir güç, dünyada hiçbir sektör, online şekilde böylesine bir araya gelmemiştir.”

“Çok yakında yine milyonlarca turisti ağırlayacağız”

Turizm Motivasyon Çalıştayına katılan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, turizmciler ile bir araya gelmekten çok büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Kuşadası sadece Türkiye’nin değil, dünyanın önemli turistik şehirlerinden biri. Deniziyle, kumuyla, tarihi kültürüyle ve dünyanın en büyük kruvaziyer gemilerini barındıran limanı ile turizm destinasyonları arasında çok önemli bir yere sahiptir. Covid-19 pandemisi ile ilgili önemli tedbirler aldık. Çok yakında yine milyonlarca turisti ağırlayacağız. Tüm turizmcilerin Kuşadası’nı destinasyon paketlerine eklemelerini rica ediyorum” dedi.

UFTAA Başkanı Sunil Kumar sunum yaptı

Dünya Seyahat Acenteleri Birlikleri Federasyonu (UFTAA) Başkanı Sunil Kumar, sunum yapmadan önce, bu organizasyonu yapan ve kendisini davet eden Murtaza Kalender’e  teşekkürlerini sunarak, UFTAA’yı temsilen ilk defa online olarak bu kadar çok sayıda acenteye sunum yapıyor olmanın gururu içinde olduğunu ifade etti.

UFTAA Başkanı Sunil Kumar, yapmış olduğu sunum ile turizmcilere dünyadaki güncel turizm durumunu anlattı ve alınacak önlemler ile tavsiyelerini aktardı. Kumar, biz turizmcilerin birlikte hareket ederek zorlukların üstünden geleceklerini ve çok güzel günlerin yakında olduğunu dile getirdi.

Hindistan turizmde yine önemli bir yere sahip olacak

Hindistan Seyahat Acenteleri Derneği (TAAI) Başkanı Jyoti Mayal da konuşma yaparak, “Zor dönemlerden geçiyoruz, hiç kimsenin öngörmediği, hiç kimsenin düşünmediği bir süreçten geçiyoruz ama sektör olarak bunu da atlatacağız ve yine Hindistan dünyanın en çok turist gönderen ülkelerinden birisi olacak. Hindistan, yurt dışı düğün ve MICE grupları ile yine dünyada eskisi gibi önemli yerlere sahip olacaktır” dedi.

Önemli isimler bir arada

Bangladeş Tur Operatörleri (TOAB) Başkanı Mohammed Rafeuzzaman da şu anda zor bir süreçten geçtiklerini ama 2021 yılında turizmin yeniden normalleşeceğini belirtti.

Kanada’dan katılan World Traveller Kanada CEO’su Janet HongTong konuşmasında Kanadalı turistlerin daha hızlı toparlanacağını ve bunun için tüm sektörün hijyen kurallarına uyması gerektiğinin altını çizdi.

İspanya’dan katılan GSAR Pazarlama – MITM Etkinlikler CEO’su Charo Trabado, Covid-19 pandemisinden en çok etkilenen ülkelerin başında geldiklerini ve yavaş yavaş vakaların düşüyor olmasının turizm açısından her şeyin iyiye gidiyor anlamına geldiğini ifade ederek bu olayın İspanya’nın turizm tecrübesinde çok iyi olduğunu ve turizmde daha hızlı toparlanacağını kaydetti.

Rusya’dan katılan Rt Plus Tourism firması CEO’su Tereshchenko Galina ise Rus turistlerin artık evden sıkıldığını ve özellikle Antalya’ya uçak seferlerin başlamasını beklediklerini söyledi.

İstanbul’dan katılan İstanbul Turizm Derneği (ISTTA) Başkan Yardımcısı Eyüp Babür ise İstanbul’un çok sayıda marka otelleri olduğunu ve şimdiden hijyen kurallarına hazır olduğunu belirtti.

Bodrum’dan katılan Bodrum Tanıtım Vakfı ve Bodrum Otelciler Derneği üyesi Zeynel Kılıç da “Turizm adına çok karamsar olmamak gerek, Mayıs’ın ikinci haftası yavaş yavaş, iç turizmin önünün açılacağını ve kısa sürede sektörün yeniden toparlanacağına inancımız tamdır” dedi.

Kuşadası Belediyesi Meclis üyesi Fahrettin Çetin ise “Turizmde gerçekten çok zor günler geçiriyoruz, hızlı alınacak önlemler ile kısa sürede normale döneceğini umut ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Turizmde karamsarlığa ve umutsuzluğa yer yok”

Toplantının kapanışını yapan Murtaza Kalender, “Biz motivasyon eğitimi almış bir firma değiliz ama bilgimizle, tecrübelerimizle ve internetin sunmuş olduğu olanaklar sayesinde güzel sunumlar hazırladık. Turizmde karamsarlığa ve umutsuzluğa yer yok. Turizm olduğu yerde hayat vardır, hayatın olduğu yerde her zaman umut vardır” diyerek bir sonraki Turizm Motivasyon Çalıştayının 5 Kasım 2020 Salı gününde gerçekleşeceğini ve tüm sektör temsilcilerinin aşağıdaki linke tıklayarak ücretsiz katılabileceklerini hatırlattı:

www.travelshopturkey.com/OnlineMeeting.html

Organizasyonun önceki tarihlerinde neler konuşulduğunu öğrenmek için bkz: 500’e yakın turizm profesyoneli online motivasyon toplantısında buluştu