Turizmde normalleşme için kademeli yol haritası açıklandı

Last Updated on 5 Mayıs 2020 by Turizm Günlüğü

Kültür ve Turizm Bakanlığı sektör temsilcileriyle birlikte Türkiye turizminin koronavirüs sonrasında hızla toparlanabilmesi için yol haritası oluşturdu.

Bakanlığın sektör temsilcileriyle yaptığı toplantılar sonrasında belirlenen plan doğrultusunda oteller önlemlerini alarak Mayıs sonu açılmaya başlayabilecek. Otellerde açık büfenin açılmaması, kapasitenin yarısının kabul edilmesi ve her şey dahil sisteminden uzaklaşılıp butik hizmet verilmesi planlanıyor.

Aşamaları öğrenmek için bkz: Corona sonrası normalleşme için 4 aşamalı yol haritası

MUAYENE, ÖZEL KIYAFET VE MASKE

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre, sadece otellerde değil bölgedeki restoran ve eğlence mekanlarında da bazı tedbirler alınacak. İşletme girişlerinde muayene, özel kıyafetle servis, sandalyelerde azaltma ve maske kullanım şartı gibi önlemler alınması bekleniyor. Bazı oteller, aileye özel bina ve sahil seçeceği sunabilecek. İşletmelerde sağlık personelinin sayısı da artırılacak. Sağlık personelinin 7/24 otelde bulunması sağlanacak.

SAHİL KESİMİNDEKİ TURİZM BÖLGELERİNE SINIRLAMALAR GELİYOR

Akyaka, Selimiye, Bozburun gibi küçük turizm yerleşkelerinde apart ve pansiyonlarda Ramazan bayramı sonrası itibariyle yoğunluk bekleniyor. Şezlong sayısının yarı yarıya düşmesi, günübirlik düzenlenen yat ve bölge turlarında ise sınırlamaya gidilmesi planlanıyor. Fazla turistin tekneye binmemesi için denetleme artacak. Aynı uygulama günübirlik yat turları için de olacak.

MAYIS SONUNA İŞARET EDİLİYOR

Belediyeler ve işletmeler, mayıs ayının sonu için hazırlıklarını yapmaya başladı. Bazı belediyeler sahil şeritlerinde yenilemeler yaparken oteller ise konseptlerlerinde değişikliğe gidiyor. Bazı oteller aileye özel sahil ve dinlenme alanları oluşturmak için inşaata başladı.

Sektör temsilcilerinin verdiği detayları öğrenmek için Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberini linkten okuyabilirsiniz.

Bakan Ersoy iç turizm sezonu için tarih verdi