İtalya yarı fiyatına biletler ile turistleri büyülemeyi hedefliyor

Covid-19’dan en fazla etkilenen ülkelerden bir tanesi olan İtalya, turizmini kurtarmak için geniş çaplı indirimleri hayata geçirmeye hazırlanıyor.

İngilizceden çeviren Volkan Işılay

Koronavirüs salgınından büyük oranda etkilenen ve turizmi durma noktasına gelen İtalya, turistleri ülkeye tekrar çekebilmek adına daha önce eşi benzeri görülmemiş bir indirim kampanyasını hayata geçirmeyi hedefliyor. thetimes.co.uk’da yayınlanan habere göre sokağa çıkma yasaklarının sona ermesinin ardından ülkenin virüs ile hasar gören itibarını tekrar geri kazandırmak isteyen İtalya, bölgeyi tekrar ilgi uyandıran bir merkez haline getirmek için büyük çaba sarf ediyor.

Sicilya’dan geri ödeme garantisi

İtalya’nın ilgi gören turizm merkezlerinden biri olan Sicilya, turistlerin uçak ücretlerinin, üç gecelik oda fiyatlarının bir günlük kısmının, bütün müze ve arkeolojik alan biletlerinin yarısını geri ödemeyi garanti ediyor. Mart ve Nisan aylarında virüs nedeniyle 1 milyar Euro gelir kaybı yaşayan yerel yönetim, bu projeyi hayata geçirmek için 50 milyon euroluk olağanüstü durum bütçesini hayata geçirmeyi hedefliyor.

Gayrisafi milli hâsılasının yüzde 13’lük kısmını oluşturan turizmi bir an önce düştüğü yerden kaldırmak için sabırsızlanan İtalya yönetimi, sokağa çıkma yasağının sona ereceği 4 Mayıs’dan itibaren plaj ve sahillerde sosyal mesafeyi nasıl koruyacağına ilişkin çareler düşünüyor.