Rus tur operatörleri yurt içine yöneldi

Yaz sezonuna yaklaştığımız dönemde, COVID-19 salgının olumsuz etkileri Dünya çapında devam ediyor. Bu doğrultuda Rusya’nın önde gelen tur operatörleri Rusya içinde tatil destinasyonlarına yöneldi. İşte Rus tur operatörlerinin 2020 yaz sezonu için yurt içi tur programları ve planları…

2020 yaz sezonu yaklaşırken Dünya çapında seyahat kısıtlamalarının devam etmesi ve uçuşların belirsizliği Rusya’da faaliyet gösteren tur operatörlerini yurt içi destinasyonlara yöneltti.

TUI RUSYA TURİSTLERİ ÇEÇENYA DAVET EDECEK

Tourdom.ru internet sitesinde yer alan “ANEX turistleri Kaliningrad’a, TUI Çeçenya’ya davet edecek” başlıklı haberde Rusya tur operatörlerinin bu yaz için Rusya vatandaşlarına sunacakları tatil paketleri hakkında bilgiler ele alındı.

Kommersant Gazetesi’ne demeç veren TUI Russia Genel Müdürü Taras Demura, TUI Rusya olarak bu yönde bir kararı hayata geçirebilecek teknik ve finansal yapıya sahip olduklarını belirtti.

SOÇİ DIŞINDA YENİ NOKTALAR

Daha önce Soçi’deki otellerin 1 Haziran tarihinde açılma ihtimalini göz önünde bulunduran Biblio-Globus, Anex Tour, TUI Russia ve Intourist charter programlarını oluşturmaya başlamıştı. Rus tur operatörlerinin Soçi’nin yanı sıra Krasnador bölgesinde bulunan Krasnaya Polyana ve Gelendzhik, Abhazya’daki tatil destinasyonlarına yönelik de tatil programı sunma hazırlığında oldukları belirtildi.

INTOURIST’TEN ANAPA’YA CHARTER

Rusya’nın köklü tur operatörü Intourist, Soçi’nin yanı sıra Anapa ve Kırım’a da charter uçuşlarını gerçekleştirmeyi planlıyor.

Intourist Yöneticisi Sergei Tolchin, Anapa ve Kırım charter uçuşları konusunda; “otellerin tutumu, kapasiteleri, alt yapıları imkanları, büyük otellerin Intourist’in programını destekleyip desteklemeyeceklerine bağlı” olduğunu söyledi.

ANEX TOUR’UN RUSYA PLANLARI

Anex Tour da Krasnador bölgesindeki Anapa destinasyonunu yaz programına eklemeyi planlıyor. Anex Tour’un, bu yeni destinasyon kapsamında farklı taleplere uygun çeşitli tatil programlarının yanı sıra “her şey dahil” tur paketlerini de sunma hazırlığında olduğu açıklandı.

UZMANLARDAN UYARI

Turizm profesyonelleri ve uzmanlar ise Karadeniz sahil destinasyonlarında büyük tur operatörlerinin istedikleri ölçüde kazanç ve verim sağlamayacaklarına; bölgedeki otellerin çalışma sistemleri, altyapı ve yeterliliklerinin tur operatörlerinin operasyonları için uygun olmayacağını öngörüyor.

Bu nedenle, Rus tur operatörlerinin bir kısmı da tatil paketi sunduğu coğrafyayı genişletme, portföylerindeki yurt içi destinasyonları artırmaya yönelik çalışma yürütüyor.

TUI Russia rezervasyon portalında Çeçenya ve Kuzey Osetya turlarını satışa çıkardı. Coral Travel ise termal turizm kapsamında Altay, Baykal ve Kamçatka’ya yönelik tur programlarını sunuyor. Anex Tour ise Kaliningrad bölgesine yönelik kapasite artışına gitti.

Son olarak, bazı tur operatörleri de portföylerine; St. Petersburg, Karelya, Kazan ve Altın Halka (Moskova’nın kuzey doğusundaki şehirleri çevreleyen bir turistik gezi rotası) bölgelerine yönelik hafta sonu turları ve tematik gezileri ekledi.