5. Online Turizm Motivasyon Çalıştayında neler konuşuldu?

Dünyada ve ülkemizde üst üste gerçekleştirdiği başarılı Workshop etkinliklerinden söz ettiren TravelShop Turkey, turizmin sıfıra indiği bu dönemde, sektörde moral ve motivasyon amaçlı online toplantılarına devam ediyor.

5. kez üst düzeyde Uluslararası konuşmacıların ağırlandığı etkinlikte dünyadaki güncel turizm gidişatı irdelenirken Türkiye’nin de tanıtımına katkıda bulunuldu.

Dünyanın sayılı turizm STK’larından olan Amerikan Seyahat Acentecileri Birliği (ASTA) ve Asya Pasifik Seyahat Acentecileri Birliği (PATA) ile Hindistan Outgoing Tur Operatörleri Birliğini aynı platformda birleştiren toplantı TravelShop Turkey tarafından gerçekleştirildi.

Toplantıya, Fethiye Belediye Başkanı Âlim Karaca, TUROFED Başkan Yardımcısı ve Kapadokya Otelciler Birliği Başkanı Yakup Dinler, ISTTA Başkan Yardımcısı Eyüp Babül, Bodrum Tanıtma Vakfı Üyesi Zeynel Kılıç ve Türkiye Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği Başkan Yardımcısı Güneş Aysun, Yunanistan Skiathos Belediye Başkanı Tzoymas Thodoris ile Türk Hava Yolları (THY) Nepal Müdürü aynı zamanda PATA’nın Nepal branşında yöneticilik yapan Abdullah Tuncer Keçeci katıldı.

103 ÜLKEDEN 983’Ü AŞKIN TURİZM FİRMASI

“Dünyada ilk kez, aynı çatı altında bir arada bulunmamış birliklerin 5. Defa bir araya getirmenin ve ülkemizi dünyanın her tarafında online olarak tanıtmanın haklı gururu içerisindeyiz” diyen Murtaza Kalender, etkinliğe 103 ülkeden 983’ü aşkın turizm firmasının katıldığını belirtti. Kalender sözlerine şöyle devam etti:

ETKİNLİĞİN 6’NCISI 20 MAYIS’TA

“Turizmde birliğin ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu, etkinliğimize katılan STK’ların aynı platformda bir araya gelmesinden anlayabiliriz. Evet, turizm sektörü global anlamda zor zamanlar geçiriyor ama evde sadece bekleyerek sorunların üstesinden gelemeyiz.
Turizm camiamızda sorumluluk alarak ve turizmci meslektaşlarımızın desteğiyle, Turizmde Moral ve Motivasyon temalı panelimizin 5’incisini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olup bir sonraki etkinliğimiz için şimdiden takvimimizde yer ayırdık. 20 Mayıs 2020 tarihinde ve yine Saat 17:00 itibariyle 6’ncısını gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca

FETHİYE TURİSTLER İÇİN CAZİBE MERKEZİ

Konuşmacılar arasında yer alan Fethiye Belediye Başkanı Âlim Karaca, öncelikle organizasyonu gerçekleştiren Murtaza Kalender’e teşekkür ederken Fethiye’nin Türkiye ve dünya için en güzel destinasyonlardan biri olduğunu, Ege ve Akdeniz’in birleşme noktasında bulunan, dünyanın en güzel sayfiye yeri konumunda bulunduğunu belirtti. Denizi, kumu, yatları, kültür ve tarihi mozaiği ve aynı zamanda doğal güzellikleriyle dünyada birçok turist için cazibe merkezi haline geldiğinin altını çizdi.

Fethiye bölgesinde bulunan turistik tesislerin kısa zamanda ve kontrollü bir şekilde hizmete açılacağını belirten Başkan, Moral ve Motivasyon paneline katılan tüm turizmcileri Fethiye’yi destinasyon olarak portföylerine eklemelerini istedi. PATA, ASTA ve OTOAI Başkanlarını da Fethiye’ye davet etti.

ASTA’DAN TÜRKİYE’NİN TANITIMINA TAM DESTEK

ASTA Başkan Yardımcısı Bob Duglin, konuşmasında, bu tip başarılı organizasyonlarda yer almaktan çok keyif aldığını ifade ederek Amerikan Seyahat Acenteleri Birliği olarak oturumdan birçok dersler çıkarttıklarını söyledi. Turizmin Eylül ayı itibariyle yavaş bir şekilde normale dönebileceğini öngördüğünü de belirten Duglin, ayrıca ASTA üyelerinin Türkiye’nin tanıtımını ön plana getireceklerinin de altını çizdi.

TÜRKİYE HİNTLİ TURİSTLER AÇISINDAN EN ÖNEMLİ DESTİNASYON OLACAK

PATA Başkanı Doktor Chris Bottrill de konuşmacılar arasındaydı. Hiç kimsenin beklemediği veya ön göremediği bir durumla karşı karşıya kalındığını ifade eden Başkan, PATA olarak turizmde güncel durumları ve yapılması gerekenler adına bir sunum hazırlayarak, Motivasyon panelinde sundu.

OTOAI Başkanı da söz alarak, pandemiden turizm sektörüne binaen en çok etkilenen ülkelerden birisinde bulunduklarını zira dünyaya en çok turist gönderen ülkenin Hindistan olduğunu belirtti.

Başkan sözlerine devam ederken, umut ediyorum ki Eylül itibariyle yavaş bir şekilde turizmde kıpırdamaların başlayacağını, sakin ancak emin adımlarla ilerleneceğini, uçuşlar ve vize konularının çözümüyle birlikte Türkiye’nin Hintli turistler açısından en büyük destinasyon olacağını öngördüğünü ifade etti.

YAKUP DİNLER: TUR OPERATÖRLERİ PANDEMİ SONRASI SATIŞLARINI GÖNÜL RAHATLIĞIYLA YAPABİLİRLER

Konuşmacılar arasında bulunan TUROFED Başkan Yardımcısı, Yakup Dinler ise şu şekilde konuştu:

“Türkiye tesis olarak pandemi sonrası periyoda hazır. Dünyadaki rakiplerine oranla çok tecrübeli personel bulunmakta. Şu anda tesislerimizin tamamına yakın hijyen önlemlerini aldı. Tur Operatörleri de gönül rahatlığıyla pandemi sonrası için satışlarını yapabilirler.”

EYÜP BABÜR: İSTANBUL CORONA SONRASI KISA SÜREDE TOPARLANACAKTIR

ISTTA Başkan Yardımcısı Eyüp Babür de ISTTA tarafından hazırlanan özel İstanbul sunumu yaptı ve katılımcıların büyük ilgisini çekti. Eyüp Babür konuşmasında, İstanbul’un dünya turizminin en gözde destinasyonlarından biri olduğunu ifade ederken, birçok uluslararası marka ve yerel zincirleriyle şimdiden gerekli önlemleri aldığını, İstanbul’un pandemi sonrası çok kısa sürede toparlanacak bir destinasyon olduğunu belirtti.

BODRUM KONUKLARINI AĞIRLAMAK İÇİN HAZIR

Bodrum Tanıtma Vakfı üyesi Zeynel Kılıç, “Türkiye, turistik destinasyonlar arasında en önemli yere sahip ve Bodrum da bu destinasyon içerisinde en cazibeli resort ve eğlence şehri. Bodrum’un yapısı itibariyle çok özel bir müşteri portföyüne haiz. Şimdiden tüm tesislere genel dezenfektasyonlar uygulanarak büyük ölçüde hijyen alanında konuk ağırlamaya hazırız” dedi.

THY HİJYEN KONUSUNDA EN ÜST DÜZEYDE

Türk Hava Yolları (THY) Nepal Müdürü Abdullah Tuncer Keçeci, konuşmasında, dünyada en büyük filoya sahip THY’nin aynı zamanda da en çok noktaya uçuş sağladığının altını çizerken, THY’nin hijyen açısından her daim üst düzeyde olduğunu ifade etti.

EN GÜZEL CRUİSE DENEYİMİ

Türkiye Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği Başkan Yardımcısı Güneş Aysun da dünyadaki en güzel Yacht Cruise olanaklarına sahip olduklarını, özellikle klasik ahşap tekneler anlamında misafirlerine özel deneyimler yaşattıklarını belirtirken yine Türkiye’nin cruise imkanlarıyla dünya çapında bir destinasyon olduğunu ifade etti.

YUNANİSTAN’DAN AÇIK DAVET

Yunanistan’ın Skiathos şehrinin Belediye Başkanı olan Tzoymas Thodoris, bu tarz uluslararası bir çalıştaya davet edilmesini önemsediğini belirterek, davet eden Murtaza Kalender’e teşekkür etti. Thodoris, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yunanistan’da pandemi sonrası hazırlıklarına devam ediyoruz ve virüsün yok olmasıyla birlikte turizmcileri güzel şehrimize davet edip ağırlamaktan memnuniyet duyarım.”

Etkinliğe katılım gösteren birçok önemli konuşmacının söz almasından sonra panel soru- cevap şeklinde bir bölümle son buldu. Kapanış konuşmasını yapan Murtaza Kalender, katılımcı ve konuşmacılarına teşekkür ederek, “Turizm olmazsa hayat olmaz, hayatın olmadığı yerde de neşe olmaz. Umutsuzluğa ve karamsarlığa turizmde yer yoktur” mesajıyla oturumu kapattı.

20 Mayıs’ta yapılacak olan bir sonraki etkinliğe katılmak için linke tıklayın:

www.travelshopturkey.com/OnlineMeeting.html

Organizasyonun önceki tarihlerinde neler konuşulduğunu öğrenmek için bkz: 4. Online Turizm Motivasyon Çalıştayına büyük ilgi