Türkiye’nin ‘yerli ve milli’ ilk sıcak hava balonu 19 Mayıs’ı gökyüzünde kutladı

Türkiye’nin ilk yerli ve milli sıcak hava balonu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Kapadokya’da özel bir uçuş gerçekleştirdi.

Sıcak hava balon turları coronavirus ile mücadele kapsamında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Kapadokya bölgesinde 1 Temmuz 2020 tarihine kadar iptal edilmişti. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle, Kapadokya bölgesinde üretilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli sıcak hava balonu Türk Bayrağı ve Atatürk Bayrağı ile havalandı.

Pasha Baloons Üretim AŞ. sahibi Halis Aydoğan da şu açıklamalarda bulundu:

“Korona virüs ile mücadele kapsamında balonlarımızın uçmadığı bu dönemde bu uçuşumuzu Atatürk ve Türk bayrağı ile gerçekleştirerek bugünü anacağız. Umut ediyoruz ki bugünler hızla geçecek. Ve Kapadokya’da tüm balonlarımız yine 19 Mayıs’ı ve nice bayramlarımızı yine Türk bayraklarımızı balonlarımıza asarak kutlayacağız. Türkiye’deki üretilen ilk balon ve bugün bu uçuşumuzu üzerinde ‘İstikbal Göklerdedir’ yazılı balonumuz ile gerçekleştirmenin ayrı bir mutluluğunu yaşıyoruz. Yerli üretim, milli balonumuz. Türkiye’nin ilk yerli üretimi balonu ve bununla bu özel günde uçuşu gerçekleştireceğimizin mutluluğunu yaşamaktayız.”