Heiko Maas: Güvenli tatil için görüşmelerimiz devam edecek

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avrupa’da yeniden yaz tatilinin yapılabilmesine ilişkin “14 Haziran’dan sonra seyahat uyarılarını kaldıracağız” açıklamasında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, 2. Avrupa Komşuluk Diyaloğu görüşmelerinde Avrupa turizminin koordine edilmesi konusunu ele aldıklarını açıkladı.

Sputnik’te yer alan haberde göre; yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinden sonra Avrupa’da yeniden yaz tatilinin yapılması mümkün kılmak istediklerini belirten Bakan Maas, “Güvenli tatil için, tatilin yapılabilir olabilmesi için önce her şeyden önce güvenli olmadır” ifadelerini kullandı.

EN ÖNEMLİ ŞART GÜVENLİK

Tatil için çifte güvenliğe ihtiyaç duyduklarını, birinci şartın tatile giden kişilerin güvenli bir şekilde tekrar ülkelerine geri dönmeleri için karantina düzenlemelerinin azaltılacağı ve Avrupa genelinde tek tip kriterler üzerinde çalıştıklarını bildiren Maas, “İkinci en önemli kurallardan biri de turistik bölgeler için sağlık ve hijyen standartlarının olmasıdır” dedi.

FARKLI ÇÖZÜM MODELLERİ UYGULANACAK

Bakan, Avrupa’da tatil için uygulanabilir, anlaşılır ve koordineli şeffaf bir yaklaşım üzerinde çalıştıklarını, salgının ulusal ve bölgesel farklılıklar gösterdiğini, bu nedenle de herkese ayrı bir çözüm üretmenin mümkün olmayacağını belirtti.

SEYAHAT UYARILARINI KALDIRACAĞIZ 

Alman halkının tatil beklentisine hak verdiğini ifade eden Maas, birkaç hafta önce binlerce Almanı dünyanın farklı ülkelerinden tahliye ettiklerine dikkat çekerek yaz aylarında böyle bir tahliye gerçekleştirmek istemediklerini ifade etti.

İSTER BALTIK İSTER AKDENİZ SAHİLLERİ… HER YERDE SOSYAL MESAFE KURALLARI UYGULANACAK

Bakan, “İster Baltık ülkelerine isterseniz Akdeniz sahillerine tatilinizi geçirin, sosyal mesafe ve hijyen kuralları her yerde geçerli olacaktır. 14 Haziran’dan sonra seyahat uyarılarını kaldıracağız. Bu zamana kadar kademeli olarak seyahat bilgilerini değiştirebileceğimizi umuyoruz” diye konuştu.

GÜVENLİ TATİL İÇİN GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEK

Maas, pazartesi günü 10 Avrupa Birliği (AB) ülkesiyle görüştüklerini, bugün ise 9 komşu ülkenin dışişleri bakanlarıyla bir araya geldiklerini ve görüşmelerin devam edeceğini dile getirdi.

Pegasus’un Almanya-İstanbul uçuşları ne zaman başlıyor?