Alman tur operatörleri esnek modeller uygulayacak

Alman tur operatörleri tatil paketlerini yeniden satışa sunmaya hazırlanıyor. Almanya’nın önde gelen operatörleri müşterine tatil paketleri için esnek iptal ve değişiklik imkanı sunacak.

Almanya’daki tur operatörleri, birçok uluslararası destinasyonda koronavirüs pandemisi nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamalarının kaldırılmaya başlamasıyla; yaz sezonuna yönelik faaliyetlerine ve tatil satışlarına yeniden başlamaya hazırlanıyor.

Almanya’da, Haziran ortasında küresel seyahat uyarısının kaldırılması ve Avrupa ülkelerine seyahatlerin başlamasına yönelik olarak Alman tur operatörleri, ulaşım ve konaklama için “esnek rezervasyon ve iptal koşulları” sunan “güvenli tatil” programları hazırlıyor.

TUI Almanya

14 Haziran’a kadar olan tatil programlarını ve satışlarını askıya alan pazar lideri TUI, 15 Haziran’dan itibaren “Avrupa’da belirlenen tatil bölgelerine yönelik satışlara yeniden başlamaya hazır” olduğunu açıkladı.

TUI, müşterilerine tatillerinin başlangıç tarihinden 14 gün öncesine kadar ücretsiz iptal veya rezervasyon tarihi değişikliği seçeneği sunuyor.

TUI’nin müşterilerine sunduğu bu imkan, yaz tatillerinin yanı sıra 2020 kış sezonu ve 2021 yaz sezonu tatilleri için de geçerli olacak. Diğer yandan müşterilere kişi başına 100 Euro’luk sadakat puanı verilecek.

TUI Almanya CEO’su Marek Andryszak ise yaptığı açıklamada, tüketicilerin rezervasyon yapma konusunda “isteksiz” olduklarını belirtti.

Andryszak, ücretsiz iptal seçeneğinin ve değişiklik prosedürlerindeki kolaylıkların, Almanların tatil planlamaları için onlara “güven ve esneklik” sunacağını belirtti.

DER Touristik

DER Touristik, 30 Haziran tarihine kadar yapılacak tüm rezervasyonlar için tatil tarihinin 14 gün öncesine kadar ücret kesintisi yapmadan iptal ve 2021 yılının Ekim ayına kadar erteleme imkanı sunacak. Ancak, voucher’larını alıp sonradan iptal etme kararı alan müşteriler için geri ödemeler kupon şeklinde yapılacak.

Son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan DER Touristik Orta Avrupa Direktörü Ingo Burmester: “Tüketiciler şu anda kararsız. Koşullar ve kurallar her zaman değişiyor; nereye gidebileceğiniz net değil. Bu durumda iki şey önemli: esneklik ve güvenlik. Konuklarımıza her ikisini de yeni uygulamalarımızla sunacağız” dedi.

DER Touristik’in bu yaz sezonu için tatil paket sunmayı planladığı destinasyonlar arasında: Balear Adaları, Kanarya Adaları, Yunanistan, Hırvatistan, Portekiz, Güney Kıbrıs ve muhtemelen Türkiye ile Almanya, Avusturya ve Danimarka yer alıyor.

DER Touristik diğer yandan portföyünde bulunan oteller için “hijyen ve sosyal mesafe” kuralları kapsamında “otel hijyen konsepti” oluşturdu.

FTI Group

Alman seyahat endüstrisinin bir diğer aktörü FTI Group ise; portföyündeki MP Hotels’in 70 otelinin yeniden açılması ve hizmet sunmaya başlaması için kapsamlı bir “hijyen konseptini” uygulama geçirdi. Önlemler arasında personel eğitimi, yeni temizlik süreçleri ve personel ile konuklar arasındaki sosyal mesafe kuralları bulunmakta.

Alltours

Alltours, 30 Mayıs’tan itibaren yurt içi tatilleri satışa sunacak ancak diğer ülkelere yönelik yaz tatili için planlarını henüz açıklamadı.