İspanya seyahat endüstrisini rekabetçi yüksek hızlı trenler ile canlandıracak

İspanya var olan yüksek hızlı tren firmasına Renfe’ye alternatif olarak üç yüksek hızlı tren operatörleriyle anlaştı. İspanya demiryolları sektöründeki bu rekabet, ekonominin iyileşmesine katkıda bulunup, iş imkanlarını arttıracak. Yolcular pandemi sonrası daha kaliteli hizmete, daha sık seferlere ve daha rekabetçi fiyatlara sahip olacaklar.

İspanya Demiryolu Altyapıları Müdürlüğü ADIF, bu bahsedilen üç şirkete İspanya sınırları içerisinde yüksek hızlı tren hizmeti vermek adına yeşil ışık yaktı. Her şeyin planlanan şekilde gitmesi durumunda, görevdeki Renfe’nin diğer üç yüksek hızlı tren operatörleriyle yeni bir yarışa girmesi gerekecektir.

Bu üç şirketten ikisi aralık ayı itibariyle aktif olarak İspanyolların mevcut tren operatörü Renfe’nin geleneksel AVE hizmetleriyle yarışıyor olacak. Aralık ayı itibariyle başlangıcı planlanan bu hizmet, Fransa’da SNCF şirketi tarafından geliştirilip, sunulan TGV hızlı tren servisine benzer olacak. Fakat SNCF şirketinin sunduğu TGV hızlı tren hizmeti gibi Renfe’nin AVE hizmetleri de pahalı ücretleri nedeniyle eleştirilmektedir.

Hizmet verecek ilk iki operatör Renfe’nin ekonomik bütçeli treni Avlo ve SNCF şirketine ait Rielsfra olacaktır.

‘İspanyol Ouigo’ ile ilerleyen SNCF

Hizmet verecek üçüncü ve son operatör Trenitalia ve Air Nosturm iş ortaklığında Ilsa olacak. Yazıyı kaleme aldığımız tarihlerde Ilsa’nın nasıl bir hizmet sunacağı henüz açıklanmasa da, diğerlerinin düşük fiyat politikası güden havayolları şirketlerine rakip olacak bir iş modeliyle hizmet vereceği biliniyor.

SNCF şirketini ele aldığımızda hizmetin Ouigo’ya benzer olacağı bekleniyor.

Bu üç şirketin tamamı Madrid şehrini Barcelona, Valensiya ve Sevilya şehirlerine bağlayan hızlı tren ağında rekabet ediyor olacaklar. Üç şirketinde aktif hizmete başlamasıyla bu ağ üzerindeki tren kapasitesinin %65 artması beklenmektedir.

Renfe şirketine ait Avlo’nun da SNCF’nin Rielsfra’sıyla birlikte yılın kalan kısmında hizmete başlaması bekleniyor. Geçen nisan ayında hizmet vermeye başlaması beklenen Avlo’nun açılışı COVID-19 pandemi süreci nedeniyle ertelenmek zorunda kalmıştı.

Hizmet verecek son operatör Ilsa’nın ise Ocak 2022 döneminde başlatılması bekleniyor.

Elperido.com haberine göre; Demiryolu Altyapıları Müdürlüğü ADIF’in başkanı Isabel Pardo de Vera şu şekilde bir açıklama yaptı:

“Tarihi bir güne şahitlik ediyoruz. İspanya demiryolları sektörüne rekabetin girişi değer yaratacak, ekonominin iyileşmesine katkıda bulunup, iş imkanlarını arttıracaktır. Yolcular daha kaliteli hizmete, daha sık seferlere ve daha rekabetçi fiyatlara sahip olacaktır.

Aşağıdaki bağlantılardan İspanya’da hızlı tren ağında hizmet verecek tüm operatörlere ve Demiryolları Altyapıları Müdürlüğü sitelerine ulaşabilirsiniz;

https://www.renfe.com/
https://www.sncf.com/en
https://www.trenitalia.com/
http://adif.es/es_ES/index.shtml