Seyahat izni için zorunlu olan HES kodu kullanıma açıldı

Hes kodu uygulaması Tüm Türkiye'de kaldırıldı.

Last Updated on 21 Mayıs 2020 by Yaşar Çelik

Sağlık Bakanlığı, Hayat Eve Sığar uygulaması kapsamında kontrollü sosyal hayat için HES kodu uygulamasını başlattı. Seyahat izni için gereken HES kodu kullanıma açıldı.

Hayat Eve Sığar uygulamasına eklenen HES kodu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre ilk önce şehirlerarası ulaşımda kullanılacak. Bu kod mobil uygulama üzerinden oluşturulacağı gibi aynı zamanda kısa mesaj yoluyla da alınabilecek. Bu kod kullanılarak uçak ve tren seyahati yapılabilecek.

Koca’nın açıklamalarının devamı şu şekilde:

“Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolünü ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre tedbir alınacak. Eğer bir yolcuya virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacak. Böylece seyahatlerde tüm yolcuların en üst düzeyde güvenliği sağlanmaya çalışılacak. Hastalıkla mücadelenin bu döneminde seyahat ederken, bizlerden risk taşımadığımızı göstermemiz istenecek. Bu bilgi dünyada karşılıklı bir haktır. Salgınla bulaşan hastalıkla ilgili sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda özel bir bilgi değildir.”

Şehirler arası seyahatlerde, iş yerlerinde ve bireysel iletişim gerektiren tüm kamusal mekanlarda kullanılması hedeflenen HES kodu ile vatandaşların kontrollü sosyal hayatta güvenliği en üst düzeye çıkarılacak.

HES KODU NEDİR?

Kontrollü sosyal hayat kapsamında, vatandaşların şehirler arası yolculuklarında, kurum ziyaretlerinde ya da bireysel iletişim gerektiren kamusal alanlarda Kovid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmasına ve salgının takibine yarayan bir uygulama.

HES KODU NASIL ALINIR?

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu oluşturabilecek. Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim vatandaşların kendi kontrolünde olacak. Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilecek, hangi kodu hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek.

İkinci bir yol olarak ise kısa mesaj seçeneği üzerinden de alınabilecek. HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini gün sayısı olarak yazmaları ve 2023’e kısa mesaj atmaları halinde HES Kodları telefonlarına kısa mesaj olarak iletilecek. Paylaşım süresi belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.)

HES Kodları tamamen kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor. HES kodunun kontrolü ve yönetimi tamamen vatandaşın elinde. TC Kimlik Numarası gibi değişmeyen bir numara yerine kimse tarafından bilinmeyen, her paylaşıma özel farklı kodlar oluşturulması kodu güvenli kılıyor. Ayrıca vatandaşlar HES Kodu sayesinde kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacak. HES Kodu yarından itibaren Hayat Eve Sığar uygulamasından alınabilecek.

TÜRSAB Üyeleri, IATA ve Bilet Satış Bilgilendirme Platformu Tarafından HES Hakkında Paylaşılan Bilgilendirme Metni Şu Şekilde:

HES HAKKINDA ÜYELERİMİZE BİLGİLENDİRME;

– HES kodu nedir, ne işe yarar?
– HES kodu nasıl alınır?
– Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile seyahat…

Uygulama uçağa binerken, serbest giriş kartı niteliğindedir. Bu uygulamaya öncelikle Ülke içinde şehirlerarası ulaşımda geçilecektir. Mobil uygulama üzerinden alınacak kodu’un kullanılmasıyla uçak ve tren seyahati yapabilmesi mümkün olacaktır. Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü, ilgili ulaşım firması tarafından sağlanacak ve buna göre tedbir alınacaktır. Sonradan bir yolcuya eğer virüs bulaştığı tespit edilirse, yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacaktır. Tüm ulaşım süreçlerinde, ‘Hayat Eve Sığar’ mobil uygulaması üzerinden, HES kodu oluşturulabileceği gibi, uygulamayı kullanmayanlar ise SMS kısa mesaj yoluyla da HES kodu alınabilir.

HES KODU NASIL ALINIR?

1- Hayat eve sığar (HES) uygulamasından
2- 2023 e SMS atarak,
3- E-Devlet üzerinden

  • Yolcular telefonlarındaki Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu oluşturabilirler. Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim yolcuların kendi kontrolündedir. Yolcu, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilir, hangi kodu hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilir, dilerse iptal edebilir ya da yetkilerini kaldırabilir.
  • İkinci bir yol olarak ise kısa mesaj SMS ile mümkündür. Yolcular, HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini gün sayısı olarak yazmaları ve 2023’e kısa mesaj atmaları halinde HES Kodları telefonlarına kısa mesaj olarak iletilecektir. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacaktır.)
  • Üçüncü yol ise e-Devlet üzerinden de işlem yapılması mümkündür.

UYGULAMA

İlk aşamada tüm iç hat uçuşlarında da bu kodun yolcu tarafından alınması ve havayoluna/Acentaya ibrazı zorunlu olacaktır. Havayolları ise her yolcu için ibraz edilen kodların geçerliliğini ve yolcunun uçuşa elverişliliğini belirten Kodun statütüsünü biletleme, check in ve boarding süreçlerinde sorgulamak ve dönen cevaba göre aksiyon almakla yükümlü olacaklardır.

SATIŞ SÜRECİ:

1- Yolcudan HES Kodu alınacak ve sisteme tanıtılacak ,
2- HES Hangi kanaldan alınırsa alınsın yolcu TC vatandaşı ise TCKN ile değilse uçuşu gerçekleştireceği ID nosu ile HES kodu tanımlayacaklardır.

UÇUŞA 24 SAAT KALA OTOMATİK SÜREÇ KONTROL:

Uçuşa 24 saat kala sistem tüm yolcular için HES kodlarının güncelliği ve statü kontrollerini yapacaktır. Statüsü uçuşa elverişsiz dönen yolculara bilgilendirme SMS i yollanacak ve Bu şekilde uçuşa kabul edilmeyecekleri bildirilecektir.
Bu yolculara ve grup PNR I olmayan PNR larda aynı PNR daki tüm yolculara; grup PNR’larında sadece ilgili yolcuya “I” indikatörü eklenecek ve involantery işlem hakkı tanımlanacaktır.

HAVALİMANLARINDAKİ “Check-in” SÜRECİ:

Check-in esnasında bir şekilde APIS bilgisi revise edilirse yeni girilen TCKN için aynı sayfada HES kodu girilmesi gerekecektir. APİS güncelleme için onay tuşuna basılınca sistem, girilen TCKN ve HES kodu eşleştirilecek ve sağlık bakanlığından statü sorgulanacaktır.
Statü uçuşa elverişli ise check-in e izin verilecektir. Statü uygun değilse veya eşleşme olmazsa ilgili uyarı ekranda çıkacaktır. Statüsü elverişli olmayan yolcu uyarısı durumunda alandaki kolluk kuvvetine bilgi verilmesi sağlık bakanlığınca talep edilmektedir.
Burada istisnai olarak bu uygulamanın başladığı 18 Mayıs tarihine kadar satılmış olan biletlerde HES kodu bulunmayacaktır. Bu biletlerin sahiplerinin check-in de yolcunun hızlıca HES kodu alması talep edilebilecektir.

BOARDİNG SÜRECİ:

Boarding öncesi STD -60 dakikada her uçuş için yolcu listesi için topluca sağlık bakanlığı sisteminden statü kontrolleri yapılacaktır.

Statüsü uygun olmayan yolcular otomatik olarak offload edilecek ve system tarafından gate comment olarak statüden dolayı uçamayacağı bilgisi eklenecektir.

Gate reader a bu yolcu okutulduğunda sistem uyarı verecek ve boardlamayacaktır. Bu yolcuya gerekli bilgi verilip uçurulmayacak ve kolluk kuvvetine bilgi verilecektir.

Uyarı; TURSAB İhtisas Başkanlığı olarak paylaşılan bilgiler paylaşıldığı an itibariyle günceldir, lakin uygulamalar ilerleyişe göre değişiklik de arz edebilir. Her halükarda kararsız kaldığınızda ilgili havayolunun “Acenta Destek Masası” ile teyidleşmenizi tavsiye ederiz.

Seyahatlerde HES kodu dönemi