65 yaş üstü için seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Genelgesinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için de seyahat izin belgesi başvurusu yapılabileceğini açıklayan İçişleri Bakanlığı, 65 yaş ve üzerine seyahat belgesi başvurusu için e-devlet, İçişleri, e-başvuru ve Alo 199 Vefa Destek Hattı sisteminin de hazır hale getirildiğini belirtti.

Bilim Kurulunun önerisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 21 Mayıs Perşembe günü saat 09.00’dan itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verildi.

65 yaş ve üzeri için nasıl seyahat izin belgesi alınıyor?

65 yaş ve üzeri vatandaşlar, “seyahat izin belgesi” taleplerini, bugünden itibaren elektronik ortamda e-Devlet, İçişleri Bakanlığı, e-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek.

BİR KİŞİ REFAKATÇİ OLARAK GİDEBİLECEK

Bu kapsamda, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek.

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin, Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak yapılabilecek.

Yanıtlar SMS ile alınacak

Vatandaşların bahse konu belgeyi almak üzere herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmelerine gerek olmayacak. Belge başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak. İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.

Haber Önerisi: Fotoğraflı anlatım: E-Devlet’ten seyahat izin belgesine nasıl başvurulur?
——————–Özel araç için seyahat izin belgesi nasıl ve nereden alınır?
——————–İstanbul’da seyahat izin belgesi nereden alınır?
——————–Seyahat İzin Belgesi nereden ve nasıl alınır?

İzin belgesi için gerekli şartlar neler?

Genelgeye göre, düzenlenen “seyahat izin belgesi” tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların, en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebilecek.

İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

65 yaş ve üzeri olan vatandaşların gidecekleri yerlerde de 22 Mart’ta yayımlanan genelge kapsamında sokağa çıkma kısıtlamalarına riayet etmeleri gerekecek.

Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olanların otogarlarda oluşturabileceği yoğunluk göz önüne alınarak toplu ulaşımlarına ilişkin tedbirler planlanarak, uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmayacak.

Seyahat izin belgesinin kullanım süresi ne kadar?

Başvurunuzun onaylanmasının ardından size belirlenen süre içerisinde belirttiğiniz ikametgaha otobüs, uçak veya özel aracınızla seyahat etmeniz gerekiyor.

Seyahat izin belgesi alanların belirli süre içerisinde seyahatlerini tamamlamaları gerekiyor. İzin belgesi kapsamında vatandaşlara tek gidiş için 36 saat gidiş dönüş için 72 saat süre tanınıyor.

İzin belgesi hangi illeri kapsıyor?

Seyahat izin belgesi kapsamında Ankara, İstanbul, Konya, Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak il sınırı yer alıyor.

Kimler seyahat izin belgesi alabilir?

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre seyahat izin belgesi alabilecek kişiler şöyle:

  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu, kontrolü olanlar.
  • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar.
  • Ölüm nedeni Covid-19 olanlar hariç 4 kişiyi geçmemek şartıyla cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar.
  • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.
  • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar.
  • Ceza infaz kurumlarından salıverilenler
  • Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar.
  • İzin belgesi özel araçlarda, yolcu sayısıyla sınırlıdır.