Özel araç için seyahat izin belgesi nasıl ve nereden alınır?

Last Updated on 15 Nisan 2020 by Yaşar Çelik

Seyahat izni başvuruları otobüs ve özel araç olarak ikiye ayrılmış durumda. 30 büyük şehir ve Zonguldak iline giriş çıkışlar yasak olduğundan bu illere otobüsle ulaşım mümkün değil.  E-devlet üzerinden bu izni almak için aslında elinizde tek seçenek bulunuyor. O da “Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Verilmesi” seçeneğidir. 

Özel araç seyahat izni başvuruları bulunduğunuz şehrin valiliği ve kaymakamlığı tarafından değerlendirilecek. İzin çıkması için resmi üç şartın bulunduğunu da hatırlatmak isteriz.

Özel Araç Seyahat izni için gereken şartlar:

1. Birinci dereceden akrabaları vefat eden veya ağır hastalığı olan vatandaşlar.
2. Tedavi sebebiyle doktor kararı vasıtasıyla sevk edilen vatandaşlar.
3. Son 15 gün içinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri olmayan vatandaşlar.

1. Türkiye.gov.tr sitesine gidin ve sol üsteki giriş yap tuşuna basın.

2. Açılan sayfada “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” yazan yerlere bilgilerinizi dikkatlice girin. Sonra sağ alttaki “Sisteme Giriş Yap” botununa tıklayın.

3. Ardından arama kısmına ‘seyahat izin belgesi’ yazıp ara butonuna tıklayın.

4. Karşınıza “İç İşleri Bakanlığı E-başvuru” şeklinde seçenek çıkacak. Bu seçeneğe tıklayın.

5. Bu sayfada varsa daha önce yaptığınız başvurular görüntülenir. Yeni başvuruda bulunmak için yukarıdaki “Yeni Başvuru” düğmesine tıklayınız.

6. “Başvuru Türü Seçimi” kısmında “Seyahat İzin İşlemleri” seçili gelecektir. Onun altında yer alan “Belge Türü” butonuna tıkladığında size seyahat için iki seçenek sunulmaktadır. Bu seçeneklerden “Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Verilmesi“ni seçin. Önce “Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Verilmesi” seçeneğini sonra ise “Bulunduğunuz İl” valiliğini seçip seçin. “Devam Et” butonuna tıklayın.

7. Bu son sayfa 5 adımdan oluşmaktadır. 1. adım seçili gelen iletişim bilgilerinizi içermektedir. 2 adıma “Başvuru Bilgileri‘”ne geçin. “Başvurulacak Taşra Teşkilatı” kısmından bağlı bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığını seçin. Konu kısmına “Özel Araçla Seyahat İzin Belgesi Hakkında” yazın. Onun altındaki “Standart Başvuru Metni” bölümde istenen bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde girin.

3. adımda Dosya Ekleme bölümü bulunuyor. Buraya eğer elinizde gideceğiniz yerden size gönderilmiş hastane raporu, cenaze belgesi gibi resmi evraklar varsa onu eklemeniz gerekmektedir. “Başvuru Belgeniz” kısmına tıklayıp. Başvuru Nedeninizle İlgili Gereken Belgeyi Yükleyiniz.

4. adımda “Detay Bilgi Listesi” bölümde sizden istenen “Şu an Bulunduğunuz İl”, “Şu an Bulunduğunuz Adres”, “Gidilecek İl”, “Gidilecek Adres”, “Seyahat Gerekçesi”, Gidiş ve Dönüş Tarihi” adımlarını eksiksiz seçin.

5. adım Başvuru Onayı kısmında “Yukarıda Belirtilen Durumları / Uyarıları Okuyup Kabul Ettiğinizi Onaylıyor Musunuz?” kutucuğuna İşlemi onaylamak için “EVET” yazıp alttaki Başvur butonuna tıklayın.

8. Başvurunun sonucu SMS ile telefonunuza gelecek. Eğer onaylandıysa, başvurduğunuz kaymakamlıkta bulunan Seyahat İzni Başvuru masasına giderek TC kimlik no ile izin belgenizi alabilirsiniz.