“Bizler motivasyon ustasıyız, turizmde karamsarlığa yer yok”

Last Updated on 25 Mayıs 2020 by Yaşar Çelik

Dünyada ilk kez, birbirinden farklı alanlardaki turizm paydaşlarının aynı panelde konuşmacı olarak katılmasını sağlayan TravelShop Turkey, 6. Online Turizm Motivasyon Çalıştayında bu kez düğün, festival, event, ekoturizm, gastronomi turizmi STK başkanlarını bir araya getirdi.

107’den ülkeden 1154 turizmcinin kayıt yaptığı etkinlik hakkında konuşan; bilgi ve tecrübelerin paylaşılmasına, kıtaların online olarak birleştirilmesine vesile olan etkinlik mimarı, TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, “Daha önce 5 kez başarıyla tamamladığımız Turizmde Moral ve Motivasyon Çalıştayımızın 6’ncısını dünyanın en yeni trendleri olan ve en çok para harcanan sektörlerinin başında gelen düğün, festival, event, eko turizm, gastronomi turizmi dernek başkanlarıyla birlikte, Dünya Tur Operatörleri Birliği Başkanı’nın da konuşmacı olarak katılması sektörümüz ve ülkemiz adına çok önemliydi.

7. Online Turizm Motivasyon Çalıştayı 10 Haziran’da

Yapmış olduğumuz bu çalıştayın amacı turizmi 81 ile yaymak ve 12 sürdürülebilir turizmi ülkemizde yaygınlaştırmaktır. Bu anlamda, ifade etmek isterim ki, yapmış olduğumuz bu çalışmalar ülkemiz ve turizm sektörü adına çok önem arz ediyor. Bu çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Bir sonraki Online Çalıştayımız da 10 Haziran 2020 tarihinde, saat 17.00’da gerçekleşecek. Ayrıca işbirliği, destekleri ve katkılarından ötürü ISTTA’ya çok teşekkür ederim” dedi. Etkinliğe ücretsiz kayıt yaptırarak katılmak için linke tıklayın: www.travelshopturkey.com/OnlineMeeting.html

IADWP Başkanı ve Kurucusu Kitzia Morales

Katılım gösteren konuşmacılar ve dikkat çeken satır başları:

Uluslararası Destinasyon Düğünleri Profesyonelleri Derneği (IADWP) Başkanı ve Kurucusu Kitzia Morales: Düğün turizmi dünyada çok önemli bir yere sahip, insanlar artık değişik ülkeler ve şehirlerde düğün yapmaya başladılar. Dünyada en çok para harcanan organizasyonların başında elbette düğünler geliyor. 2021 yılında tekrar düğünler gündeme gelecek.

Modern Yiyecek Turizminin Kurucusu ve Dünya Gastronomi Seyahatleri Derneği (WFTA) Başkanı Erik Wolf: Dünyada yeme içme kültürü yani gastronomi turizmi hızlı bir tırmanışta. Bizler, sadece bir ülkenin yemek kültürünü değil, tarih, yaşam biçimi ve doğasını da tanıtıyoruz. Bu açıdan WFTA, çok önem arz eden bir organizasyon. Bizler, elimizden geldiğinde dünyanın farklı yemek kültürlerini tanıtmaya çalışıyoruz.

Uluslararası Festival ve Etkinlik Derneği (IFEA World) Başkanı ve CEO’su Steven Wood Schmader: Biz dünyada birçok festival ve etkinliği organize eden bir dernek olarak pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biriyiz denilebilir. Şu anda bütün müşterilerimiz bu salgının sonlanmasını bekliyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde bu tur etkinlikler hızla ve daha önce olduğu gibi devam edecektir.

Uluslararası Eko Turizm Örgütü (TIES) Direktörü Jon Bruno: Biz eko turizmi temsilen, dünyada en çok farkındalık yaratan, doğanın dokusunu koruyan bir derneğiz. Bizim müşterilerimiz daha bilinçli ve doğayı, kültürü ve yaşam formlarını koruyup kollayan bir kitle. Dünyanın birçok ülkesinden üyelerimiz mevcut. Covid-19 Pandemisinden dersler çıkararak doğayla barışık bir şekilde, çevreyi ve havayı kirletmeden etkinliklerimize kaldığı yerden devam edeceğiz.

Güney Hindistan Global Tur Operatörleri Derneği (SIGTOA) Başkanı Kishore KV: Hindistan, dünyaya en çok turist gönderen ülke. Özellikle Türkiye’ye seyahat başı çekiyor. Pandemi sonrası Türkiye yine en popüler destinasyonlardan biri olacaktır.

ISTTA Başkan Yardımcısı Eyüp Babür: İstanbul dünya turizminin en gözde destinasyonlarından biri, birçok uluslararası marka ve yerel zincirleriyle şimdiden gerekli önlemleri aldı. İstanbul pandemi sonrası çok kısa sürede toparlanacak bir destinasyon.”

Bodrum Tanıtma Vakfı üyesi Zeynel Kılıç: Bodrum Haziran itibariyle turizme açılacak ve bu konuda gerekli tüm hazırlıklar tamamlandı.

Daha birçok değerli konuşmacının yer aldığı etkinlikte soru- cevap şeklinde bir bölüm de yer aldı.

“Bizler motivasyon ustasıyız, turizmde karamsarlığa yer yok”

Kapanış konuşmasını yapan Murtaza Kalender, katılımcı ve konuşmacılarına teşekkür ederek, turizmin kıtaları birleştiren, kültürleri bir araya getiren, insanları mutlu edip motivasyonlarını sağlayan en saygın meslek guruplarından birisi olduğunu, dolayısıyla kıtaları birleştirip, kültürleri barıştırıp insanları mutlu etmek istiyorsak turizme sahip çıkılması gerektiğini belirtti. “Bizler motivasyon ustasıyız, turizmde karamsarlığa yer yoktur” mesajıyla oturumu sonlandırdı.

Organizasyonun önceki oturumunda neler konuşulduğunu öğrenmek için tıklayın:

5. Online Turizm Motivasyon Çalıştayında neler konuşuldu?