Almanya 31 ülkeye seyahat yasağını kaldırıyor! İlk listede Türkiye yok!

Almanya’nın dünya geneli için belirlediği ve 15 Haziran’da sona erecek seyahat yasağını 31 ülke için kaldıracağı öne sürülüyor.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, haberi kendi blogundan duyurdu. Alman basınında bugün çıkan haberlere göre korona vakalarında olağanüstü bir gelişme yaşanmadığı takdirde Almanya, 15 Haziran’dan itibaren 26 AB ülkesi ve İngiltere-İzlanda-Norveç-İzlanda-Lichtenstein‘a seyahati mümkün kılan seyahat yasağını kaldıracak.

Recep Yavuz’un konuya ilişkin yorumu ise şu şekilde:

“Avrupa’da 47 ülke var.
27 ülke AB üyesi, 5 torpilli ülke ile 31 ülkenin yasağı kalkıyor.
Geriye kalan ülkelerden sadece Türkiye ve Karadağ turizm ülkesi.
Ve bu iki ülke Korona sürecinin en kontrollü yürütüldüğü ülkeler.
Temmuz’da otellerini açacak İspanya’nın ve en çok vakanın olduğu İtalya’nın yasakları kalkıyor.
Bu karar sadece korona üzerinden alınmamış gibi duruyor.
Siyaset yine ağır bastı…

TASLAK YARIN KARARA BAĞLANACAK

Yarın Bakanlar Kurulu’nda ele alınması ve kararlaştırılması planlanan tasarıda yer alan ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor. DPA ajansının haberine göre taslak Çarşamba günü karara bağlanacak taslağın sadece AB ülkelerini ve Schengen ile Gümrüksüz ve kontrolsüz serbest dolaşım olan olan ülkeleri kapsayacak.

Buna göre aşağıdaki ülkelere seyahat 15 Haziran‘dan itibaren mümkün olacak:

Belçika
Fransa
İtalya
Luxemburg
Hollanda
Danimarka
İrlanda
Yunanistan
Portekiz
İspanya
Finlandiya
Avusturya
İsveç
Estonya
Litvanya
Letona
Malta
Polonya
Slovakya
Slovenya
Çekya
Macaristan
Kıbrıs
Bulgaristan
Romanya
Hırvatistan
İngiltere
Norveç
İzlanda
İsviçre

ALMAN HÜKUMETİNİN İSTEDİĞİ ORTAK KRİTERLER

Alman hükümetinin, Avrupa ülkelerinde tatil yapacak olanların Corona virüse karşı korunmasını öngören ortak kriterler düzenlenmesini istediği ve bu konuda söz konusu ülkelerle istişarelerin sürdüğü belirtildi. Bu kriterlerin başında, Almanya’da geçerli olan “Son yedi gün içinde 100 bin nüfusta en fazla 50 Corona virüs vakası” sınırı yer alıyor. Eyaletler arasında vaka ve ölü sayılarında çok büyük farklılıklar olan Almanya’da,100 bine 50 kriterinin aşılması durumunda, söz konusu bölgede Corona virüse karşı kaldırılan önlemlerin tekrardan alınması planlanıyor.

Almanya, ülkede geçerli olan sosyal mesafe, hijyen, maske ve dezenfektan gibi kuralların diğer ülkelerde de aynı şekilde uygulanmasını talep ediyor. Ayrıca seyahat için yeşil ışık yakılacak ülkelerin, tatile gelenlerin Corona virüse yakalanmaları durumunda tedavi imkânlarının neler olduğunu gösteren bir taslak sunmasını da istiyor. Dışişleri Bakanlığı, 15 Haziran’dan itibaren tüm bu kriterleri derleyerek, kendi internet sayfasında seyahat uyarısı yerine ülkeler hakkında tek tek riskleri içeren seyahat bilgilerini derleyecek.
 

Almanya seyahat yasağından dolayı ikiye bölündü